Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vremuri de criza
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vremuri de criza

Buna ziua! Am o soc com . si datorita vremurilor actuale ,si a concurntei de piata create (gen supermarketuri) ,v-asi ruga sa-mi dati un sfat autorizat care ar fi forma cea mai usoara ptr a inchide aceasta societate.Mentionez ca soc are un stoc de marfa destul de mare ,si ceva datorii la clienti.....sunt nevoita sa fac acest pas datorita faptului au scazut drastic vinzarile si simt ca de la o zi la alta ma ingrop in datorii.va rog urgent un sfat...sa intru in insolventa ?sa o suspend? sau direct in faliment...
si asi mai avea o intrebare ...daca asi suspendao pe 3 ani eu trebuie sa platesc tva-ul la stocul existent?inainte de a o suspenda?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Primul pas este sa inapoiati marfa catre cei care aveti de plata, in felul acesta scapati si de TVA, care in mod normal ar trebui sa il platiti daca vreti sa inchideti (nu si daca suspendati, dar dupa suspendare tot acolo ajungeti). Apoi declansati dizolvarea - lichidarea voluntara, fara lichidator sau cu lichidator in functie de situatia concreta. Dpmdv nu ar trebui sa mai amanati insolventa si ar trebui sa prindeti legea actuala in vigoare, caci urmeaza sa se schimbe si sanctiunile se vor inaspri.
multumesc pentru raspuns! si v-asi mai deranja cu inrebarea la care raspunsul nu imi este clar ...daca o suspend activitatea pe 3 ani si inainte de a o suspenda returnez din stocul marfii furnizorilor la care sunt datoare ,banuiesc ca la stocul ramas nu platesc tva-ul aferent inainte de suspendare.ci va ramine in conservare..nu?

si o alta varianta ...daca dupa ce am returnat marfa la furnizorii care sunt datoare, si apoi la stocul ramas achit tva-ul aferent care este forma cea mai simpla de a scapa de societate?
MULTUMESC ANTICIPAT!
1) da
2) Forma "cea mai simpla" : sa o vindeti cu tot cu datorii sau sa o dizolvati voluntar.
Nu exista o forma simpla. Persoana juridica nascuta la un moment dat, v-ati folosit de ea, acum trebuie inmormantata. Inmormantarea ei costa (cu cat mai repede, cu atat mai putin, cu cat o lungiti cu atat se impute). :)