Forum Discuţii juridice Executare silită Raspundere solidara asociati
Discuție deschisă în Executare silită

Raspundere solidara asociati

Buna ziua,
Am avut o firma care a intrat in insolventa, creantele datorate ANAF (aproximativ 90.000) au revenit asociatilor persoane fizice(sot si sotie), intrebarea mea este:
Datoria catre ANAF se imparte in mod egal intre asociati?
Amandoi au primit titluri de executare silita pentru aceeasi suma numai ca doar unul are proprietati(obtinute prin mostenire) care pot fi executate silit. Daca sunt valorificate bunurile unuia din ei si se achita suma celalalt nu mai plateste??
Sunt doua considerente de analizat:
- daca asociatii au avut cote aprox. egale in firma si nu exista in statut prevederi care sa le separe si diferentieze raspunderile
- fiind soti, au comunitate de bunuri (deobicei).
Este de vazut si hotararea si motivarea instantei prin care s-a atras raspunderea asociatilor (in solidar)