Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impacarea partilor - penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impacarea partilor - penal

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Doi vecini s-au agresat reciproc, urmarile fiind destul de neplacute pt.amandoi, unul avand fractura de piramida nazala si multiple echimoze, celalalt echimoze si taieturi de cutit. Nu au iesit certificatele medico legale de la IML pana acum pt. a se vedea exact cate zile de ingrijiri medicale au primit fiecare. Nici unul din ei nu a depus plangere penala pana acum si corectati-ma daca gresesc, termenul in care se pot depune plangerile fiind de 90 de zile cf.noului Cod de Procedura Penala.
Intrebarea este: daca unul din ei, sau chiar amandoi depun plangere pt.agresiune si vatamare corporala iar apoi hotarasc sa se impace, care este modalitatea prin care pot face acest lucru? Nici unul din ei nu a fost chemat pana acum la politie sa dea vreo declaratie; nu se stie daca dosarul a fost inaintat la parchet ...
alla1975, utilizator
Avand in vedere ca a fost si Politia, acestia s-au sesizat din oficiu, apoi daca in urma CML se poate retine infractiunea prev. la art.193 c.p., o sa fiti chemati si intrebati daca intelegeti sa depuneti plangere, in caz afirmativ, organul de urmărire penală continuă cercetarea, in caz contrar, înaintează procurorului actele încheiate şi propunerea de clasare.Daca se va retine o infractiune pentru care nu este posibila retragerea plangerii, se vor continua cercetarile.
patrascu razvan a scris:

Daca se va retine o infractiune pentru care nu este posibila retragerea plangerii, se vor continua cercetarile.

adica una din infractiunile prevazute la art.194 sa inteleg .......
Sa presupunem ca se ajunge la procuror dosarul cu propunere de clasare. Ce li se poate intampla celor doi? Sunt pasibili de vreo amenda? Trebuie sa mai fie depuse si alte acte? Multumesc mult pt.ajutor dle. avocat Patrascu!
Daca solutia va fi clasarea, nu vor exista alte repercursiuni.
Si daca pe certificatul medico legal al celui care a fost taiat cu acel cutit, existand vreo 6 plagi destul de mari (lungi) se poate aduce in discutie si slutirea, sau slutire se considera atunci cand raman urme vizibile pe fata si nu in alte parti ale corpului?
ART. 194 alin (1) lit.c) -un prejudiciu estetic grav şi permanent,asta inseamna de fapt slutirea conform NCP. Asa cum v-am spus, trebuie sa asteptati sa vedeti ce scrie in CML.