Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie parterul blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie parterul blocului

Buna ziua,

De cateva zile am achizitionat un apartament la etajul 1 dintr-un bloc cu 4 etaje. Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Vecinul de la parter si-a facut o curte ingradita pe toata suprafata blocului in care tine tot felul de chestii gen fiare vechi, butoaie pline cu apa?, custi de iepuri, roti de masina etc, pe langa asta cam jumatate din "curte" este acoperita si aici apare problema. Ceea ce ma deranjeaza este ca daca las geamul deschis, oricand se poate urca cineva pe acoperisul lui si sa intre la mine in casa. In plus, a lasat de jur imprejurul curtii un gard viu de peste 2 metri si cum terenul e cumva in panta in spate vad pe geam doar gardul.... Intrebarea mea e in ce masura are voie sa utilizeze spatiul astfel si ce pot sa fac ca sa locuiesc in conditii normale?

Cu stima,
Florin
Spatiul din jurul imobilului de locuit in comun apartine de regula domeniului public ,astfel incat actiunea proprietarului de la parter incalca normele in vigoare
In astfel de cazuri este de preferat ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa notifice proprietarul de la parter cu obligatia dezafectarii constructiilor ridicate fara acordul autoritatii publice si pe domeniul public
Daca proprietarul nu intelege solutionarea amiabila,sunteti indreptatit a sesiza oficial serviciul disciplina in constructii din primarie,care in astfel de cazuri ,aplica sanctiuni pecuniare - concomitent cu obligarea dezafectarii constructiilor ridicate fara formalitati legale si aducerea spatiului la forma anterioara interventiei neautorizate