avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie parterul blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie parterul blocului

Buna ziua,

De cateva zile am achizitionat un apartament la etajul 1 dintr-un bloc cu 4 etaje. Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Vecinul de la parter si-a facut o curte ingradita pe toata suprafata blocului in care tine tot felul de chestii gen fiare vechi, butoaie pline cu apa?, custi de iepuri, roti de masina etc, pe langa asta cam jumatate din "curte" este acoperita si aici apare problema. Ceea ce ma deranjeaza este ca daca las geamul deschis, oricand se poate urca cineva pe acoperisul lui si sa intre la mine in casa. In plus, a lasat de jur imprejurul curtii un gard viu de peste 2 metri si cum terenul e cumva in panta in spate vad pe geam doar gardul.... Intrebarea mea e in ce masura are voie sa utilizeze spatiul astfel si ce pot sa fac ca sa locuiesc in conditii normale?

Cu stima,
Florin
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:17, 21 Mai 2014
Spatiul din jurul imobilului de locuit in comun apartine de regula domeniului public ,astfel incat actiunea proprietarului de la parter incalca normele in vigoare
In astfel de cazuri este de preferat ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sa notifice proprietarul de la parter cu obligatia dezafectarii constructiilor ridicate fara acordul autoritatii publice si pe domeniul public
Daca proprietarul nu intelege solutionarea amiabila,sunteti indreptatit a sesiza oficial serviciul disciplina in constructii din primarie,care in astfel de cazuri ,aplica sanctiuni pecuniare - concomitent cu obligarea dezafectarii constructiilor ridicate fara formalitati legale si aducerea spatiului la forma anterioara interventiei neautorizate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spatiul verde din jurul blocului danfery danfery buna ziua. de aproximativ 15 anu ma ocup de ingrijirea spatiului verde din spatele blocului unde locuiesc, eu locuid la parter. acu ceva timp, in urma unor ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului natasa13 natasa13 Buna ziua, locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje. Geamurile apartamentului meu dau intr-o gradina din spatele blocului, iar vecina care sta deasupra mea a ... (vezi toată discuția)
Dreptul la trotuar in spatele blocului AdrianaG1418 AdrianaG1418 Buna ziua, prin AP locatarii au cerut la primarie amenajarea unui trotuar ce traverseaza spatiul verde din spatele blocului. Initial am primit raspuns ... (vezi toată discuția)