avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat va fi indemnizatia pentru CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat va fi indemnizatia pentru CCC?

Buna ziua.
As vrea sa stiu ce suma voi primi ca indemnizatie de maternitate la un salariu NET de 3500 (35 de milioane)pe luna. Precizez ca voi opta pentru concediu de 1 an.
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:25, 21 Mai 2014
1. Faceti o confuzie intre concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si concediul crestere copil (CCC) pana la varsta copilului de 1 an sau 2 ani.

2. - Daca va referiti la indemnizatia lunara pentru CCC pana la varsta de 1 an aceasta este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 lui premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar nu mai mare de 3.400 lei.
- Daca media veniturilor nete este de 3.500 lei atunci indemnizatia va fi de 2.975 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical adelina91 adelina91 Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului cotropica87 cotropica87 Am 2 ore trecute pe carte de munca si un salariu de 200 de lei, se poate sa platesc eu separat darile la stat sa primesc o indemnizatie mai mare nu cea de 600 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)