Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat va fi indemnizatia pentru CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat va fi indemnizatia pentru CCC?

Buna ziua.
As vrea sa stiu ce suma voi primi ca indemnizatie de maternitate la un salariu NET de 3500 (35 de milioane)pe luna. Precizez ca voi opta pentru concediu de 1 an.
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
1. Faceti o confuzie intre concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si concediul crestere copil (CCC) pana la varsta copilului de 1 an sau 2 ani.

2. - Daca va referiti la indemnizatia lunara pentru CCC pana la varsta de 1 an aceasta este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 lui premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar nu mai mare de 3.400 lei.
- Daca media veniturilor nete este de 3.500 lei atunci indemnizatia va fi de 2.975 lei.