avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Concediu ingrijire copil

Care este modalitatea de calcul ?
Se calculeaza in felul urmator : 85% din media veniturilor pe 12 luni pana in momentul nasterii sau pana in momentul cand se suspenda contractul?
De exemplu : in concediu de maternitate am intrat incepand cu 03.06.2014.
Am nascut pe 19.08.2014, iar concediu de maternitate ( pre+postnatal cele 126 zile) s-a terminat pe 07.10.2014.
Ca baza de calcul insumez veniturile pe 12 luni pana pe 19.08.2014 data nasterii copilului sau pana 07.10.2014 data suspendarii contractului de munca?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:19, 13 Octombrie 2014
1. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

2. - Daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia lunara nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
- Daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia lunara nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil atlassport atlassport Situatia mea este urmatoarea : data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015. Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului luisa26 luisa26 intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)