Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Radiere PFA la ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Radiere PFA la ANAF

Buna ziua,
As dori sa stiu ce declartii trebuiesc depuse la ANAF pentru radierea unui PFA in sistem real.
Iar alta intrebare ar fi daca in RJIP am inregistrat o factura in loc de chitanta ce se poate intampla. Am inregistrat factura pentru ca nu am primit chitanta. Am cumparat un produs care mi-a fost livrat acasa cu un curier care nu a lasat chitanta sau alt act.
Dupa ce mergeti la registrul comertului si obtineti de la ei certificatul de radiere, mergeti cu el la finante unde in plus completati D200, D220, o cerere pentru scoaterea din evidenta si sa aveti registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar completate la zi.
Tocmai ce m-am intors de la ANAF unde am fost cu actele de la RC.
Mi-au dat un fluturas pe care scrie ca trebuie sa vin cu D070, D220, cerere inchidere dosar fiscal, copii acte RC si jurnalele.
Incerc sa inteleg de ce declaratia 070 si nu 200.
Trebuie si 200.
La 070 completati ( pe langa datele de pe prima pagina - de identificare) si sectiune F 2 2. Încetarea activitatii