Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pentru cat teren trebuie sa platesti impozit ?

- daca ai Titlu de proprietate pt. un teren intravilan,
daca nu esti pus in posesie decat doar pt. o parte din teren,
pt. cat teren trebuie sa platesti impozit ?
Nu prea ati fost explicita.

Dupa primirea Titlului de proprietate al terenului aveti obligatia sa depuneti la impozite si taxe documentul in termen de 30 de zile, pt calcularea impozitului.

Reveniti cu amanunte. Impozitul se plateste pt terenul detinut in acte. Daca vorbim de teren intravilan-curte, suprafta terenului de sub casa nu se impoziteaza, doar suprafata din curte.
- dupa primire Titlu de proprietate,
am fost pusa in posesie doar pt. o parte din teren,
- cealalta parte este domeniu public ( trotuar ),
- intrucat Primaria nu a putut face dovada exproprierii,
instanta mi-a reconstituit dreptul de proprietate
pe tot terenul pe care l-au avut parintii mei,
deci si cu bucatica de teren care acum este trotuar.
- dupa primirea Titlului de proprietate al terenului
am facut obiectiuni la Procesul de punere in posesie,
la Primarie, dar si obiectiuni, la Consiliul Judetean,
la cele 2 Comisii de fond funciar.
- intre timp, in urma Notificarii Primariei
un vecin care imi ocupase o fasie de teren,
a facut o actiune de Uzucapiune
ce s-a intins pana in noiembrie 2013.
- mama a decedat si am ramas unic mostenitor.
- pentru a face Certificat de mostenitor
trebuie mai intai sa declar acest teren
si sa platesc impozit.
- este vorba despre un teren intravilan, curte si arabil.
- mai este o problema:
la Rolul agricol /Primarie mi s-a cerut
si am dus o schita
cu terenul real, in prezent.
- astfel,
in acte este mai mult teren,
in schita, in mod real, este mai putin teren.

Intrebare:
- pentru cat teren se va plati impozit
din cele 2 suprafete ?
( pt. terenul din acte
sau pt. terenul gasit acum ? )
- ce lege spune ca:
Dupa primirea Titlului de proprietate al terenului aveti obligatia sa depuneti la impozite si taxe documentul in termen de 30 de zile, pt calcularea impozitului. ?

- este o situatie complicata.
- va rog foarte mult sa ma ajutati.
muraruelena a scris:

- mai este o problema:
la Rolul agricol /Primarie mi s-a cerut
si am dus o schita
cu terenul real, in prezent.
- astfel,
in acte este mai mult teren,
in schita, in mod real, este mai putin teren.

Intrebare:
- pentru cat teren se va plati impozit
din cele 2 suprafete ?
( pt. terenul din acte
sau pt. terenul gasit acum ? )

Conform Codului Fiscal, Legea 571/2003, art. 259,pct. (6) Orice persoană care dobândeşte teren are obligaţia de a depune o declaraţie privind achiziţia terenului la compartimentul de specialitate al autorităţii administraţiei publice locale în termen de 30 de zile, inclusiv, care urmează după data achiziţiei.

Dvs, aveati obligatia sa depuneti toate actele detinute pt acel teren la impozite si taxe, insemnand Titlul de proprietate, certificatul de punere in posesie( unde apar diferentele de suprafata), plus Sentinta Civila in care v-ati judecat cu acel vecin. Inteleg ca aceste acte sunt pe numele mamei dvs? Pt intarziere, veti plati o amenda administrativa intre 30-60 lei, dar incercati sa primiti avertisment sa nu platiti, pt ca actele fiind pe numele mamei dvs, chitanta de asemenea ar trebui sa fie pe numele acesteia, ori in acest caz nu au voie sa incaseze amenda pe numele decedatei. Pt incasarea impozitului unei persoane decedate, nu este nicio problema, poate depune oricine in numele respectivei.

In trecut se acceptau schite privind suprafetele detinute, acum se cere cadastru. Dpdv legal, in considerare se iau suprafetele din acte, daca exista un cadastru, suprafetele acestuia sunt inscrise in baza de date. In cazul dvs, suprafata din acte va fi cea impozitata.

Este o chestie care imi scapa, diferenta de teren dintre acte si schita dvs, o reprezinta terenul pt care nu ati fost pusa inca in posesie?