Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare teren aflat in posesia mamei si apoi a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare teren aflat in posesia mamei si apoi a noastra, ocupat acum in mod abuziv de vecin.

Buna ziua. Mama a posedat fara acte in pace si fara sa fie tulburata din 1953 (nu avem probe doar din auzite stim ca din acest an) un teren limitrof proprietatii sale legale (primit ca zestre). In 2006 a vandut o parte din proprietatea detinuta cu acte, intabulata deja, ocazie cu care sau facut masuratori pt dezmembrarea partii vandute si pt prima data se mentioneaza documentar, in unele acte, suprafata detinuta de mama fara acte, metrii patrati si localizarea exacta in planul cadastral, etc. In 2009 ea a decedat iar noi mostenitorii am continuat sa posedam si suprafata fara acte. In 2010 sa dezbatut succesiunea si sa impartit ceea ce detinea cu acte in parti egale. Partea fara acte a ramas in afara dezbaterii din lipsa actelor iar noi o posedam in continuare. In 2019 ne aflam pt un timp in strainatate, moment de care a profitat un vecin care cunostea situatia. Acesta a intrat abuziv a ocupat aceste teren si ne-a inchis accesul nostru, proclamandul ca fiind fara stapan si acum este a lui. Ce putem face mostenitorii ca sa-l recuperam si sa obtinem si acte de proprietate?
Amintesc ca terenul apare in posesia mamei (fara o data concreta de cand il poseda) intr-un document cadastral cat si in plan cadastral, intocmite in 2006. In cartea funciara actuala/registrul agricol suprafata apare ca fara proprietar, fara intabulare.
daniel_fergusson, utilizator
Buna ziua,
Puteti discuta cu un avocat si incepe un proces de uzucapiune pentru terenul respectiv.
Ionut.ion, utilizator
O hotarare de admitere a cererii de uzucapiune ar reprezenta titlul dumneavoastra asupra terenului. Asta daca sunt indeplinite conditiile pentru uzucapiune si daca se poate dovedi posesia.
ce dovezi am putea cauta pt dovedire posesie? avem doar actul de masuratori din 2006 in care inginerul de la cadastru a scris in documentatia pt intabulare ca "sa gasit" in posesia doamnei ..... suprafata de ..... mp fara acte. Martori nu sunt decat vecinul ocupant abuziv.