Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... identificare teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

identificare teren

---buna dimineata.... ocpi sau alta institutie poate sa efectueze o identificare de teren , la solicitarea persoanelor fizice , daca terenul este pus in posesie ,
In situatia in care la OCPI exista inregistrat dosarul terenului, exista notat statutul acestuia,
reprezentantii autoritatii nu detin obligatia sa faca identificarea faptica
Detaliati concret situatia cu care va confruntati
va. multumesc .... am mai scris si am ramas cu intrebari fara raspuns ...
mai pe scurt ... detin un teren din '91 .pus in posesie cu titlu de proprietate .... folosit pana 2006 fara nici o problema cu vecinii....
in 2006 sa vandut prima suprafata de teren .... iar noul proprietar a facut masuratorile de intabulare ,suprafata de teren vanduta de unul din vecinii mei , mi-a afectat cam 80 % din suprafata terenului meu . noul proprietar a intabulat si din terenul meu . { mentionez ca intabularea a facut-o fara a respecta limitele de punere in posesie si fara un reprezentant al primariei ci doar cu topografu adus de el } .... si a sustinut ca asa sunt hartile cadastrale , iar eu am ramas fara teren ..... pur si simplu am fost dat afara din teren , si amenintat ca o sa am probleme daca mai intru pe aceea suprafata .... terenu este extravilan folosit timp de 16 ani ,, si cum este la tara stiam fiecare limitele cu fostii vecini ...
am ramas fara teren , doar cu titlu de proprietate ...
de aceea as vrea sa identific daca exista vre-o institutie ..
Este recomandat sa va faceti si dumneavoastra intabularea proprietatii.
In extravilane au fost situatii in care planul parcelar a fost modificat, receptionat de catre OCPI si nu s-a mai facut anuntarea celor ale caror parcele au fost modificate ca limite.
Luati legatura cu un expert cadastru, faceti intabularea si trasarea limitelor terenului conform cadastrului avizat.
multumesc...... mi-am facut masuratorile cu un topograf , am aratat terenul folosit de mine , dar la ocpi terenu meu se suprapune cu al vecinului care a cumparat , si eu nu mai am suprafata de teren pt a putea sa intabulez......la ocpi mi-a spus ca vecinul a intabulat conform titlului , adica suprafata din titlu ..... dar problema este ca nu,, a intabulat unde trebuie , ca limite''..
le-am spus ca eu nu mai am suprafata sa pot intabula si eu ,, dar au spus ca atata timp cat noul cumparator a respectat suprafata din titlu , ei nu mai au ce sa faca....
oare nu conteaza ,, unde ''a intabulat noul cumparator, nu trebuia sa respecte limitele?
cine e primul in teren cu intabularea , face legea , ?
ce as sputea face ? comisia locala , scoasa la fata locului ,doar a constatat ca acesta nu a respectat limitele , dar in rest nimic . spune ca nu are teren sa ma puna in posesie ....
as putea cere o identificare de teren la ocpi ?
titlul meu de proprietate nu are nici o valoare ,fara intabulare ?
carui institutii sa ma adresez pt dreptul meu de proprietate ?