Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de revizuire sau anulare uzucapiune ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de revizuire sau anulare uzucapiune ?

- am o hotarare de reconstituire a dreptului de proprietate al meu
asupra terenului autorilor mei ( teren intravilan ).
- este vorba despre un teren intravilan
care in perioada 1958/1966 –1991 a fost un teren CAP,
teren ce a fost luat la CAP, in mod abuziv, fara acte.
- in anul 2009, Comisia Locala de Fond Funciar trebuia sa ma puna
in posesie pe acelasi amplasament, insa
dupa primire Titlu de proprietate,
am fost pusa in posesie doar pt. o parte din teren, intrucat
- inainte de anii 1990, o fasie din teren a fost ocupata de vecin, fara acte,.
si refuza sa il elibereze.
- Am aflat ca, Comisia facuse o Adresa vecinului sa imi elibereze terenul.
- vecinul a refuzat sa faca acest lucru.

Intre timp, acesta a dat in judecata municipiul si a castigat.
In acel proces de uzucapiune, am facut o Cerere de intervenienta, in interes propriu.
In fata instantei, vecinul a spus ca terenul este al sau,
dar nu a prezentat niciodata vreun act de proprietate
pt. terenul ocupat abuziv de la mine.
Vecinul detine ilegal terenul meu
pe care l-a ocupat in mod abuziv,
si in procesul de uzucapiune impotriva municipiului,
folosind martori falsi,
a castigat terenul meu fara niciun drept, in mod abuziv si nelegal.

Instanta de judecata a mers pe faptul ca:
- pt. vecin au venit martori
( = care au mintit in fata instantei,
spunand ca in zona nu au avut loc exproprieri de teren niciodata
si ca terenul vecinul are acea imprejmuire
la fel ca in anii 1950 ! ! ! ..... )
si ca
- mama nu avea si posesia terenului.

Problema este urmatoarea:
- in hotarare, judecatoarea a scris ca nu am facut dovada ca
terenul in litigiu a fost un teren CAP,
intrucat terenul este in intravilan, in perimetrul construibil al municipiului.

Intrebare:
1. - pai, odata ce este vorba despre un teren CAP,
si am o hotarare judecatoreasca la Leg.18,
nu a rezultat foarte clar ca terenul in litigiu a fost un teren CAP ?

- chiar Leg.18 spune ca un asemenea teren se atribuie doar mie, ca mostenitor,
ca nimeni nu poate intra in posesia unui asemenea teren,
deci, nici instanta nu il poate da altei persoane decat celei indreptatite
si ca, constituie infractiune daca o alta persoana
ocupa fara drept, in mod abuziv un asemenea teren !

Intrebare:
2. - cf. Legii 18,
nu era inadmisibila o asemenea actiune de Uzucapiune ? ….
- intrucat, asupra unui teren CAP
se poate reconstitui dreptul de proprietate mamei/ mie, ca mostenitor,
si nu se poate constitui un drept de proprietate vecinului/altei persoane.
Legea nu permite, insa instanta ....

- Mai mult decat atat,
vecinul a castigat procesul de uzucapiune
dupa ce s-a emis si am primit de la Primarie Titlul de proprietate asupra terenului !
deci, judecatoarea a stiut ca terenul nu ii apartine vecinului, ci mie !

3. - instanta de judecata nu trebuia sa tina cont de aceste lucruri,
si de faptul ca eu sunt adevaratul proprietar ?

- pt. terenul ocupat de vecin
vreau sa merg cu un proces de Revizuire
cu acte noi.
- urmeaza sa mi se elibereze acte care dovedesc
ca au fost exproprieri ale terenurilor
( teren mama+ teren vecin + alte terenuri de pe strada ),
fapt pt. care
terenul vecinului si al mamei
au avut alte suprafete, latimi, imprejmuiri.
( dovedesc astfel ca vecinul a folosit martori mincinosi ).
- In hotarare judecatoarea a spus ca NU S-A FACUT DOVADA ca
terenul in litigiu ar fi fost un teren CAP,
intrucat acest teren este intravilan.
Astfel, in opinia dumneaei numai terenurile extravilane ar fi fost terenuri CAP !
- Singurul act din care rezulta ca
autorul meu = tatal meu a fost intovarasit
este Registrul agricol /1955-1959.
4. - dar daca as gasi un act din care sa rezulte ca terenul a fost CAP,
pot sa fac o actiune de Revizuire
si sa atac hotararea de Uzucapiune a vecinului ?
si sa ii anulez partial hotararea de uzucapiune,
sa cer si o revendicare si o granituire ?
5.- Se ataca hotararea de la fond
sau toate hotararile ( fond, recurs, contestatie in anulare ) ?
6. - Voi avea sanse de castig ?
7. - i se va anula actiunea de uzucapiune,
ca fiind facuta impotriva unui neproprietar = primaria,
si nu impotriva mamei ?
8. - cum sa procedez ?
9. - daca voi pierde procesul, va trebui sa cer Primariei
un alt teren in loc sau despagubiri
pt. ca aceasta nu trebuia sa piarda terenul in favoarea vecinului
la acel proces de uzucapiune,
si trebuia sa ma puna in posesie ?
10. - Ce acte va trebui sa prezint instantei
pt. a dovedi inca o data ca terenul in litigiu a fost un teren CAP
si ca terenul a fost castigat de vecin in mod abuziv ?
11. - va trebui sa astept sa vad daca voi castiga Revizuirea
si dupa aceea
va trebui sa fac o actiune in revendicare si granituire ?
Sau
12. - pot sa le fac odata cu actiunea de Revizuire ?

- pana in anul 2009, pana la procesul facut de vecin,
terenul in litigiu nu a fost declarat de nimeni la Impozite si taxe.
Obtinerea terenului prin uzucapiune, folosinta indelungata mai mare de 30 de ani,
stiu ca trebuie sa faca dovada ca a achitat impozitul la acel teren,
neavand cum sa faca, nu va avea castig de cauza in instanta.
Instanta nu a luat in calcul daca
s-a facut sau nu plata impozitului pe terenul in litigiu.
13. - cum a putut castiga procesul, odata ce vecinul
nu a platit niciun impozit la terenul ocupat ?

- in anul 2009, nu am fost pusa in posesie cf. hotararii judecatoresti si TP.
- Atunci, am facut Contestatie la Pv-ul de punere in posesie
- intrucat vecinul apucase sa faca acest proces de uzucapiune,
Comisiile Leg.18 – nu mi-au dat nici un Raspuns
( daca ma pune in posesie sau nu si cu acest teren ocupat de vecin),
si mi-au spus ca trebuie sa se termine procesul.
- acum, Primaria va fi obligata sa imi raspunda
daca ma poate pune in posesie pe acelasi amplasament,
daca imi va da un alt teren pt. diferenta pt. care nu am fost pusa in posesie
sau daca mi se vor acorda despagubiri.
14. - pt. terenul ocupat de vecin va trebui sa fac o Cerere
catre Primarie pt. punere in posesie ?
Amintesc de acea Contestatie sau nu ?
15. – daca Primaria refuza,
va trebui sa merg in instanta ?

– la Impozite si taxe am fost obligata
sa achit Impozite din anul 2009 si pana in prezent pt. tot terenul,
intrucat terenul ocupat de vecin este la mine in TP,
desi in realitate nu am fost pusa in posesie cu tot terenul,
fiindca acea fasie de teren a fost ocupata de vecin.
16. – in instanta, voi cere ca Primaria
sa imi dea inapoi banii platiti in plus la impozite
pt. terenul ocupat de vecin ?
17. - odata ce vecinul are o intabulare provizorie,
pt. ca acesta nu a prezentat un act de proprietate pt. terenul detinut in plus
( nu avea acte pe fasia de teren pe care mi-a ocupato abuziv)
si nu a facut dovada proprietatii asupra terenului detinut in plus,
iar la aceasta data nu a depus la cadastru
acea nenorocita de hotarare de Uzucapiune, pt. a obtine o intabulare definitiva,
cand fac Revizuirea Uzucapiunii vecinului,
pot contest abuzul vecinului la cadastru ?
si
18. - pot sa actionez in instanta si cadastrul vecinului ce cuprinde si terenul meu ?
19. - Daca eu pornesc un proces pt. acea bucatica de teren
pe care mi-a ocupat-o in mod abuziv,
pot sa cer si la Cadastru
sa nu-i intabuleze definitiv terenul pana la finalizarea procesului ?
- Cum trebuie sa fac ? Ce Cerere, ce trebuie sa cer si ce acte trebuie sa depun la Cadastru ?
20. – odata ce eu am acte pe teren, dar nu am si folosinta terenului,
il pot intabula ?

- un inginer de cadastru
mi-a spus ca, intabuleaza terenul
cel care aduce primul actul de proprietate asupra unui teren
si ca
la intabulare se ia in calcul actul cel mai vechi
si ca vecinul nu va mai avea cum sa il intabuleze
( daca va prezenta hotararea de uzucapiune
si va cere intabularea terenului dupa mine ).
21. - daca exista suprapuneri de acte pt. teren, la 2 vecini,
daca actul meu este mai vechi si nu a fost modificat /anulat,
pot intabula terenul ocupat de vecin ?
22. – pot intabula, daca nu am si posesia terenului ?
- un inginer cadastru mi-a spus ca nu stie daca se poate intabula un teren, in situatia de fata,
daca terenul este ocupat de vecin, fara acte,
iar eu sunt proprietara cu acte, dar nu am posesia.
Nu stie cum se va intra pe teren pt. masuratori,
pt. ca ar trebui ca vecinul sa permita acest lucru
( ori nu poate nimeni sa-l oblige sa faca acest lucru ),
terenul in litigiu fiind ingradit in curtea lui.
23. – daca voi castiga procesul, voi putea cere anularea /stergerea /radierea
terenului meu de la cadastrul facut de vecin ?
24. - acea o hotarare de uzucapiune = tine loc de act de proprietate pt. vecin ?
25. - Dar daca atac aceasta hotarare de uzucapiune cu o actiune de Revizuire,
atunci ea va mai putea fi luata in considerare ca si act
pt. vecin, pt. a-i face intabularea definitiva a terenului,
pt. ca nu ar mai fi definitiva si irevocabila,
ci ar fi susceptibila de modificare sau anulare = desfiintare,
iar vecinul ar ramane fara niciun act (= fara hotararea de uzucapiune )
si nu ar mai putea dovedi ca terenul litigiu este al lui
sau ca a devenit al lui ( in urma hot. de uzucapiune) ?
26. – sau in loc de Revizuire
sa cer instantei de judecata sa anuleze
acea blestemata de hotarare de uzucapiune ?
- se va tine seama la proces ca eu am fost prima care a avut acte pe teren ?
- in proces, posesia terenului este mai importanta decat actul de proprietate ?

ati rezolvat in vreun fel?

sunt si eu disperat cam cu aceasi problema
multumesc