Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii privind cumpararea unui pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii privind cumpararea unui pamant

Eu doresc sa cumpar 2000 m² de pamint pt a-mi construi o casa (regiunea Neamt).
Sint de 10 ani plecata din tara si prin forum am aflat ca trebuie sa am grija mare cind ma decid sa fac acte de cumparare.

De ce acte am nevoie fara sa am probleme?
Aveti vre-un Tipp pentru mine?

Am auzit ca trebuie platit si un impozit pe an pe pamint. Cum se calculeaza (m² x %)?

Astept raspuns
Cu stima
dana
1-Solicitati actele de proprietate ale vanzatorului, sau copie de pe ele.
2-Solicitati extras de carte funciara de la OCPI judetean si verificati amplasarea terenului in planul cadastral.
3-VErificati la primarie pe numele cui apare terenul.
4-MErgeti pe teren si verificati daca amplasamentul -adica lungimi, latimi, deschideri, vecinatati- corespund actelor de la OCPI.
5-Daca doriti sa construiti pe acel teren verificati la primarie daca terenul este situat intr/o zona construibila.
6-Daca ati reusi sa stati de vorba cu un geodez care sa va spuna care sunt caracteristicle terenului ar fi nemaipomenit.
Pasii in linii mari sunt urmatorii:
- cereti toate actele legate de dreptul de proprietate de la vanzator ca sa verificati cum a fost dobandit;
- cereti un certificat fiscal sa vedeti daca toate taxele si impozitele sunt la zi
- cereti un extras de carte funciara sa vedeti daca imobilul este afectat sau nu de sarcini (asta daca exista intabulartea imobilului); daca imobilul nu este inregistrat in cartea funciara incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru teren si obligati-l sa-si faca intabularea imobilului (incheierea antecontractului este necesara mai mult pentru a va asigura ca nu pierdeti terenul, pentru ca de intabulare oricum este nevoie pentru vanzarea terenului)

Cel mai bine ar fi sa consultati un avocat cand aveti toate actele.
Multumesc pt ajutorul dumneavoastra.

Ce diferenta e intre donatie si vinzare-cumparare?

Salutari
dana
Toate sfaturile astea nu ajuta la nimic, pentru ca sio actele de proprietate, si certificatul fiscal si extrasul de la Cf vor fi cerute si verificate, in mare, de notar. Fara de ele nu se poate face vanzarea.
Ideea e ca un jurist sa va verifice actele, unul specialixat in litigii, el putand sa vada in ce masura actele incheiate anterior prezinta o siguranta mai mare sau mai mica.
Vreti siguranta, apelati la specialisti, caci sunt multe probleme> teren strabatut de conducte etc.

Donatia e darea gratuita a unui bun, vanzarea e pe bani. Cum stie toata lumea.
Sigur ca actele vor fi verificate si de notar. Asta insa nu inseamna ca eu nu trebuie sa le verific si ca pot merge pe incredere.
Trebuie insa sa retinem ca rolul notarului este doar de a consemna vointa partilor indiferent cum este aceasta.
Avocatul este insa singurul care apara interesele clientului indiferent care sunt interesele lui.
So .. as fi mai rezervat in a spune ca sfaturile nu ajuta la nimic.
IN rest e corect ce spune colega.
Donatie - transmisiune a unui drept cu titlu gratuit.
vanzare - transmisiune a unui drept in schimbul unei sume de bani. f. generic spus