Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala

Buna ziua.

Intrebarea mea pentru cunoscatorii si practicienii de dr penal este urmatoarea (o intrebare dintr-un test grila): in cazul retragerii plangerii penale prealabile inainte de inceperea urmaririi penale trebuie sa se prezinte sa ia la cunostinta la politie si persoana impotriva careia exista plangerea, sau doar cel care a reclamat? Care este diferenta intre retragerea plangerii si impacare?
Spre deosebire de retragerea plângerii prealabile, care este un act unilateral de voinţă, împăcarea părţilor constituie un act bilateral, implicând în mod necesar acordul de voinţă al persoanei vătămate şi al inculpatului. Deci este clar ca la retragerea plângerii prealabile, nu trebuie sa se prezinte la organ si persoana impotriva careia exista plangerea.

P.S. Chiar va trebuia un specialist in drept penal pentru intrebarea asta ?? :))

Ca urmare, spre deosebire de cazul plângerii prealabile, unde retragerea operează in rem şi produce efecte faţă de toţi participanţii, împăcarea operează in personam, înlăturând răspunderea penală numai cu privire la inculpatul cu care persoana vătămată s-a împăcat.
[ link extern ]
trandafir2, moderator