avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Licitatie de apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Licitatie de apartament

Buna ziua,

Eu detin un apartament (propietate peronala) si doresc sa il vind prin licitatie (online).
In mare va descriu parcurgerea licitatiei:
Apartamentul doresc sa il vind cu suma de 60.000 €
Inregistrarea se face online (notarial).
6000 de persoane inregistrate au posibilitatea sa ia parte la licitatie.
Fiecare trebuie sa plateasca 10 € (nici mai mult nici mai putin) suma fixa.
In momentul in care ultima persoana sa inregistrat licitatia se inchide.
Din aceste 6000 de persoane inregistrate se va trage "un bilet". Deci o persoana va avea norocul si va cistiga (cumpara) apartamentul pt 10 €.


E posibil, e legal acest stil de vinzare?

Va multumesc
Dana
Cel mai recent răspuns: danamessage , utilizator 16:48, 6 Mai 2009
MEtoda este brevetata deja in Germania.
Din pacate cred ca veti avea probleme cu aceasta metoda deoarece este practic un joc de norok nu o vanzare propriu zisa. Iar in acest moment asupra jocurilor de noroc statul are monopol. SAC ... :D
Se practica in SUA acest tip de loterie pe fondul crizei.

La noi nu este posibil asa ceva in conditii legeale. Ceea ce vreti sa faceti dvs nu e licitatie ci o loterie, iar pentru activitatile de loterie statul detine monopol.

Inregistrarea on-line notarila este o utopie.
Va multumes mult pentru raspuns.
In Germaina e interzisa aceasta "loterie". Doar in Austria e posibila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protejarea unei proceduri - copyright sau brevet de inventie ? darian72 darian72 In situatia in care am dezvoltat o procedura, care are aplicabilitate in industria de entertainment cum o pot proteja ? Am observat ca legea dreptului de autor ... (vezi toată discuția)
Un drept de proprietate intelectualã poate fi deþinut de cãtre 2 sau mai multe entitãþi? Adrian1483 Adrian1483 Doua entitati - societati comerciale, sau o societate si o persoana fizica, sau alte tipuri de entitati cu personalitate juridica - pot detine ambele acelasi ... (vezi toată discuția)
Cum se poate verifica existenta unui brevet de inventie? Laurentiu_Andronic Laurentiu_Andronic As vrea sa stiu daca pe numele unei persoane a fost scos un brevet de inventie. Pot verifica asta online, cumva, fara a face vreo solicitare celor de la OSIM? ... (vezi toată discuția)