Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare din spatiu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare din spatiu

este vorba de un apartament al parintilor mei si persoana primita in spatiu este sotul meu, dar care a facut si un scandal la care a fost chemata si politia.sunt in proces de divort cu el la stadiul de semnare a actelor la mediere, insa ma ameninta in fiecare zi si pe mine si pe copil si ne bate aproape zilnic.de aceea as vrea sa stiu cum sa procedez si cum sa l evacuez mai repede sau cum sa solicit in cel mai scurt tip macar oridin de restrictie.a semnat la mediere acordul divortului, dar definitivarea ar putea dura la judecator luni de zile.as vrea sa stiu cum pot solicita parintii mei evacuarea din spatiu cat mai repede a fostului sot mai ales ca si dupa divort el teoretic poate ramane in spatiu?
Parintii dvs. nu sunt obligati sa il tina in spatiu, mai ales daca are un asemenea comportament.

Parintii pot solicita evacuarea acestuia.

Dvs. puteti solicita instantei emiterea unui ordin de protectie, chiar daca nu s-a terminat divortul.
care sunt pasii pentru a obtine evacuarea din spatiu?la politie?la judecator?si cam cat tip dureaza pina la evacuare?
Actiune de evacuare depusa la instanta (mergeti la avocat), apoi hotararea judecatoreasca se pune in aplicare de executor si politie, asta daca nu vrea de buna voie...
oare ca timp?ar insemna o luna?
Nu, chiar si pe calea ordonantei presedintiale ar dura mai mult.
Puteti obtine dvs mai repede un ordin de restrictie.
Actionati pe ambele cai.