Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere la locul de munca dupa concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere la locul de munca dupa concediu crestere copil

Buna ziua,
va rog ma puteti ajuta:
copilul implineste varsta de 2 ani pe 9 iulie, mama se va intoarce la job pe cel tarziu pe 10 iunie sau trebuie neaparat inainte ca copilul sa implineasca varsta de 1 an si 11 luni?tatal nu doreste sa intre o luna in concediu cresere copil.
mulumesc
1. Daca tatal copiluli indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci, fie ca intra sau nu o luna in CCC, dvs. veti beneficia de CCC numai pana inclusiv in bziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.

2. Asadar dvs. trebuie sa reluati activitatea pe 10 iunie 2014.