avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren construibil sau nu
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren construibil sau nu

-un teren intravilan agricol cu intredictie temporara de construire pana la elaborarea si aprobarea unei documentatii PUZ este construibil sau nu?la vanzare cum il considera fiscul cu tva sau fara ?la o persoana juridica
Cel mai recent răspuns: maris331 , utilizator 11:38, 29 Mai 2014
Pai daca are interdictie de a construi cum sa fie construibil? V ati dat singura raspunsul in intrebare. Se construieste pe teren categorie curti constructii.
Fiscul nu considera nimic.....daca il vinde o societate trebuie societatea sa stie daca pretul include sau nu tva, iar daca societatea vinde nu se percepe impozit pe tranzactia imobiliara.
multumesc pentru raspuns
sunt nedumerit deocarece la regim juridic scrie intredictie temporara de construire pana la elaborarea si aprobarea unei documentatii PUZ
si mai jos la regim economic scrie categoria de folosinta actuala a trenului este curti-constructii.Asta nu inteleg in cartea funciara scrie teren intravilan agricol si nue escos din circuitul agricol
Pai PUZ ul si hotararea consiliul local va trece din agricol in c constructii.
dupa cum v-am postat eu din cerficatul de urbanism cum ar fi construibil sau nu?
daca la juridic scrie cu interdictie temporara de constructie si la regimul economic curti-constructii
Nu este construibil pana la scoaterea din circuitul agricol prin PUZ care sta la baza Hotararii Consiliului Local. Am crezut ca ati inteles din mesajul meu precedent.....

Alte discuții în legătură

Tva la vanzare teren maris331 maris331 O persoana juridica platitoare de tva detine un teren intravilan agricol.Conform Certificatului de Urbanism -acesta la regimul juridic are trecut-cu ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan, folosinta actuala teren agricol polarbear2 polarbear2 Buna ziua, Problema mea sta in felul urmator. Am posibilitatea de a cumpara un teren intravilan care are ca folosinta actuala: faneata. Conform ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie ion_raluca ion_raluca Se poate obtine autorizatie de construire pt locuinta daca terenul este pasune in intravilan. Sau trebuie schimbata categoria de folosinta a terenului din ... (vezi toată discuția)