Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren construibil sau nu
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren construibil sau nu

-un teren intravilan agricol cu intredictie temporara de construire pana la elaborarea si aprobarea unei documentatii PUZ este construibil sau nu?la vanzare cum il considera fiscul cu tva sau fara ?la o persoana juridica
Pai daca are interdictie de a construi cum sa fie construibil? V ati dat singura raspunsul in intrebare. Se construieste pe teren categorie curti constructii.
Fiscul nu considera nimic.....daca il vinde o societate trebuie societatea sa stie daca pretul include sau nu tva, iar daca societatea vinde nu se percepe impozit pe tranzactia imobiliara.
multumesc pentru raspuns
sunt nedumerit deocarece la regim juridic scrie intredictie temporara de construire pana la elaborarea si aprobarea unei documentatii PUZ
si mai jos la regim economic scrie categoria de folosinta actuala a trenului este curti-constructii.Asta nu inteleg in cartea funciara scrie teren intravilan agricol si nue escos din circuitul agricol
Pai PUZ ul si hotararea consiliul local va trece din agricol in c constructii.
dupa cum v-am postat eu din cerficatul de urbanism cum ar fi construibil sau nu?
daca la juridic scrie cu interdictie temporara de constructie si la regimul economic curti-constructii
Nu este construibil pana la scoaterea din circuitul agricol prin PUZ care sta la baza Hotararii Consiliului Local. Am crezut ca ati inteles din mesajul meu precedent.....