Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la vanzare teren

O persoana juridica platitoare de tva detine un teren intravilan agricol.Conform Certificatului de Urbanism -acesta la regimul juridic are trecut-cu interdictie temporara de constructie pana la elaborarea puz iar la regim economic categoria de folosita este trecut curti-constructii.
La o vanzare este purtator de TVA tinand cont de prevederile Codului fiscal

În aplicarea art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu altă destinaţie, la momentul vânzării sale de către proprietar, rezultă din certificatul de urbanism.”
Daca are interdictie de construire la momentul vanzarii consider ca tranzactia este scutita de TVA.