Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare tva

Buna seara,as dori si eu o explicatie.
Reprezint o societate comerciala de import export
Eu importe marfa din Uniunea Europeana,si apoi o export tot in cadrul Uniunii Europene.
Vreau sa stiu care este modalitatea de a obtine rambursarea TVA-ului sau scutirea de aceasta taxa,pentru marfa exportata,tinand cont ca o parte din marfa va fii vanduta si pe teritoriul national.
Vreau sa va rog sa-mi spuneti cum pot avea rambursarea de TVA pentru ceea ce vand in afara Romaniei sau daca e posibil sa obtin scutirea de aceasta?
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Va lamuriti daca cititi din Codul Fiscal art. 143 " Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar."

Daca l-as avea! :((
Dupa cum se observa aveti internet. Intrati pe situl ANAF si il gasiti.
Succes.