avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce trebuie depus la administratia financiara?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce trebuie depus la administratia financiara?

Buna ziua!

Sper sa fi gasit corect subcategoria - intrucat am o nelamurire despre formularele pe care trebuie sa le completez / depun pana pe 15 mai.

In anul 2008 am lucrat la o companie atat cu norma intreaga cat si cu jumatate de norma. Acum o luna aproximat am primit prin posta fisa fiscala de la ei.

In afara de aceasta fisa fiscala eu mai trebuie sa completez alte formulare pentru administratia financiara, tinand cont ca nu am mai obtinut venituri din alte activitati?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile Dumneavoastra!
In cazul in care in cursul anului 2008 ati obtinut venituri din salarii , atit cu norma intreaga ( pentru care s-a intocmit FF1) , cit si cu norma partiala( pentru care s-a intocmit FF2), si nu ati mai avut alt tip de venituri , nu aveti nici o obligatie declarativa la 15.05.
Nu trebuie să depuneţi declaraţia privind veniturile realizate – formularul 200 – dacă în anul 2008:
- aţi avut venituri din salarii
- aţi avut venituri din pensii
- aţi avut venituri din vânzarea unei case, a unui teren (proprietăţi imobiliare)
- aţi câştigat premii sau la jocuri de noroc
- veniturile dvs. sunt stabilite de fisc, pe bază de norme
- aţi avut venituri din investiţii (dobânzi, dividende etc.)
- aţi avut venituri din tranzacţionarea părţilor sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor închise, etc
- venituri din alte surse (de ex. prime de asigurări, etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venitul global miki3 miki3 Buna ziua, As dori sa stiu mai multe informatii in legatura cu urmatoarea problema: Mama mea este pensionara, are o pensie mica (500 roni) si mai primeste ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul global aida1 aida1 asociatul unic trebuie sa depuna declaratia de impozit pe venitul global? Dar o persoana care a fost in concediu ingrijire copil si a primit indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 rak0770 rak0770 Daca o societate nu a avut salariati in 2012 mai depune declaratia 205? Unde pot gasi in lege? (vezi toată discuția)