Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera 9 iunie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera 9 iunie

Buna ziua daca poate cineva sa -mi spuna daca lucrez pe data de 9 iunie(MENTIONEZ CA LUCREZ LA O FIRMA PRIVATA SI ASTAZI NE-AU ANUNTAT CA VOM LUCRA PE 9 IUNIE fara nici o alta explicatie) trebuie sa ni se dea liber altadata sau sa se plateasca dublu cum este legea cu zilele libere prin lege si noi lucram chiar daca este firma privata presupun ca trebuie sa respecte legea nu? multumesc
Ziua de 9 iunie este sarbatoarea Rusaliilor, libera prin Codul Muncii. Da, ar trebui sa va dea fie libr, fie banii dublu.
art.142 C.mun.
(1)Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.