Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Standardele ANEVAR de evaluare se aplica si in ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Standardele ANEVAR de evaluare se aplica si in practica judiciara?

Buna seara,

As dori sa intreb daca standardele ANEVAR de evaluare sunt valabile/obligatorii si in practica judiciara?

Va multumesc!
Intrebarea este pertinenta si de actualitate.
Multi am vrea sa stim o opinie avizata, respectiv a unui Judecator sau a unei instante.
In mod logic si in contextul legislatiei in vigoare, eu personal cred ca
DA - standardele ANEVAR sunt valabile.
Cu privire la caracterul obligatoriu - cred ca se poate nuanta, prin discutii, de la caz la caz, tinandu-se seama de carateristicile particulare, specifice, etc. ale pietii imobiliare din Romania.

vezi discutia:
www.avocatnet.ro/content/for...
legalmgm, utilizator
Poate, nu poate, sigur, sunt si experti anevar care posteaza pe acest forum si care vor sari ca arsi dupa ce vor citi postarea mea. Pe scurt : un expert tehnic judiciar are prea putine in comun cu un expert anevar! Nu vorbesc despre acei experti tehnici judiciari care s-au ,,inscris" si la anevar ! In instanta expertizele judiciare se fac doar de catre expertii tehnici judiciari, pe site-ul MJ este lista lor. Nu s-a auzit in justitia romana, cel putin eu nu stiu, ca o expertiza judiciara sa se faca dupa ,,regulile" anevar-ului ! E amuzant cum ai ,,balansat" ordinea, i-ai pus pe anevaristi peste adevaratii experti :D
Cauta si vezi cum ajungi expert anevar si cum ajungi expert tehnic judiciar !
Respectele mele, d-le Marcov!
DlGoe, utilizator
Intrebarea nu era Cine face expertize judiciare. Asupra acestui subiect legea este clara (vezi: Ordonanţa Nr. 2 din 21.01.2000).

Intrebarea era daca un expert judiciar este "Obligat" sa foloseasca standardele ANEVAR.
Si aici legea este clara (vezi: Ordonanţa Nr.24 din 30.08.2011).

Cred ca, pentru a avea solutii uniforme in instantele de judecata, expertii, ca si judecatorii, trebuie sa foloseasca un sistem coerent de norme in evaluare.
Daca cunoasteti sistemul, stiti ca exista multi colegi care au ramas agatati in evaluari tip 1980, 1990, etc. si care nu mai au contact cu realitatea cotidiana curenta.
Vai de justitiabili ce ajung sa-i cunoasca (profesional vorbind).

P.S.
Multumesc pentru salutari
Care este diferenta intre o expertiza tehnica judiciara si una ANEVARA?
Asociaţia Naţională a Evaluatorilor Autorizaţi din România
HOTÃRÂRE
pentru aprobarea „Standardelor de evaluare –ANEVAR” obligatorii
pentru desfăşurarea activităţii de evaluare
În temeiul art. 5 alin. (1) lit. c) din Ordonanţa Guvernului nr. 24/2011 privind unele măsuri în
domeniul evaluării bunurilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 99/2013, cu modificările şi
completările ulterioare,
Conferința națională a Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați din România adoptă
prezenta hotărâre:
Art. 1. – (1) Se aprobă „Standardele de evaluare – ANEVAR* ” care sunt obligatorii pentru
desfăşurarea activității de evaluare.
(2) „Standardele de evaluare – ANEVAR” includ integral Standardele internaționale de
evaluare IVS (International Valuation Standards) în vigoare.
(3) Orice trimitere din legislația în vigoare la Standardele internaționale de evaluare se
consideră trimitere la „Standardele de evaluare – ANEVAR” aprobate prin prezenta hotărâre.
Art. 2. – Hotărârea Conferinței naționale a Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați
din România nr. 3/2013 pentru aprobarea standardelor de evaluare obligatorii pentru
desfăşurarea activității de evaluare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 261 din
9 mai 2013, se abrogă la data de 1 iulie 2014.
Art. 3. – Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I și intră în
vigoare la data de 1 iulie 2014, respectiv la datele prevăzute în fiecare standard.
Preşedintele Asociaţiei Naţionale a Evaluatorilor Autorizaţi din România
Adrian Vascu
___________________________
*”Buna seara,

Aceasta Hotarare inseamna ca, dupa data de 1 iulie se vor aplica numai standarde de evaluare ANEVAR?
Intradevar, si eu consider ca trebuie aplicat un system unitar de evaluare.