Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertul Tehnic Judiciar poate face si Evaluarea ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertul Tehnic Judiciar poate face si Evaluarea bunurilor fara ca acesta sa fie Expert Evaluator Autorizat ANEVAR ?

intr-un proces de partaj Expertul Tehnic Judiciar poate face si Evaluarea bunurilor fara ca acesta sa fie Expert Evaluator Autorizat ANEVAR in spiritul O.G. 24/2001
Adica ar trebui legal sa se limiteze doar la a face masuratorile si a expertiza tehnic sau poate sa stabileasca si valoarea in lei a bunurilor ?
Expertul tehnic judiciar poate efectua expertize tehnice judiciare numai in domeniul pentru care este autorizat de catre MJ si se regaseste in Tabelul nominal publicat pe pagina de internet a MJ.
OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare privind expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara mentioneaza:
- ART. 11*)
(1) Persoana care îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 10 este înscrisă în tabelul nominal cuprinzând experţii tehnici judiciari, întocmit, pe specialităţi şi pe judeţe, de Biroul central pentru expertize tehnice judiciare.
(2) Calitatea de expert tehnic judiciar şi specializarea acestuia se dovedesc cu autorizaţia de expert tehnic judiciar, eliberată de Biroul central pentru expertize judiciare din Ministerul Justiţiei.
(3) Tabelul nominal cuprinzând experţii tehnici judiciari, cu datele de identificare, întocmit pe specialităţi şi pe judeţe, în funcţie de domiciliul acestora, se publică anual pe pagina de internet a Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti şi se transmite birourilor locale pentru expertize judiciare tehnice şi contabile din cadrul tribunalelor.
- ART. 14
(1) Persoana care a dobândit calitatea de expert tehnic judiciar sau de specialist, în condiţiile prezentei ordonanţe, poate efectua expertize tehnice judiciare numai în specialitatea în care a fost atestată.
(2) Specializările expertizei tehnice judiciare sunt stabilite în Nomenclatorul specializărilor expertizei tehnice judiciare, aprobat prin ordin al ministrului justiţiei şi libertăţilor cetăţeneşti.
Un expert autorizat de ANEVAR poate efectua expertize tehnice judiciare numai daca este autorizat si de catre MJ.
MJ poate avea in evidenta experti tehnici judiciari specializati ca evaluatori de bunuri fara ca acestia sa fie autorizati de ANEVAR.

Pai ce spuneti dumneavoastra contravine grav OG24/2001 care defineste clar si fara dubiu Expertul evaluator.

Ordonanţă nr. 24/2011
din 30/08/2011
Versiune actualizata la data de 24/07/2013
Ordonanţa nr. 24/2011 privind unele măsuri
în domeniul evaluării bunurilor

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 1. - Prezenta ordonanţă reglementează activitatea de evaluare, precum şi modalitatea
de organizare şi funcţionare a profesiei de evaluator autorizat.
Art. 2. - (1) Activitatea de evaluare poate fi desfăşurată de orice persoană care are
calitatea de evaluator autorizat.
(2) Prin evaluare, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege activitatea de estimare a
valorii, materializată într-un înscris, denumit raport de evaluare, realizată în conformitate
cu standardele specifice acestei activităţi şi cu deontologia profesională de un evaluator
autorizat
(3) Evaluatorul autorizat este persoana care a dobândit această calitate după parcurgerea
etapelor reglementate de prezenta ordonanţă.
(4) Rapoartele de evaluare se elaborează la solicitarea oricărei persoane fizice sau
juridice, de drept public ori privat.
Art. 3. - (1) Se înfiinţează Asociaţia Naţională a Evaluatorilor Autorizaţi din România,
denumită în continuare Asociaţia, persoană juridică autonomă, potrivit legii, care
funcţionează ca organizaţie profesională de utilitate publică fără scop patrimonial, din care
fac parte evaluatorii autorizaţi, în condiţiile stabilite de prezenta ordonanţă.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Art. 5. - (1) Asociaţia are următoarele atribuţii:
a) atribuie calitatea de evaluator autorizat şi emite autorizaţii pentru exercitarea acestei
profesii în condiţiile stabilite de regulamentul de organizare şi funcţionare;
b) organizează examenele pentru dobândirea calităţii de evaluator autorizat;
c) adoptă standardele de evaluare obligatorii pentru desfăşurarea activităţii de evaluare;
d) monitorizează aplicarea în desfăşurarea activităţii de evaluare a evaluatorilor
autorizaţi a standardelor de evaluare adoptate de aceasta;
e) adoptă regulile şi principiile deontologice care guvernează activitatea evaluatorilor
autorizaţi, în conformitate cu responsabilităţile şi demnitatea profesiei;
f) monitorizează respectarea regulilor şi principiilor deontologice care guvernează
activitatea evaluatorilor autorizaţi;
g) sprijină formarea şi perfecţionarea profesională a evaluatorilor autorizaţi;
h) organizează evidenţa evaluatorilor autorizaţi, prin înscrierea acestora în Tabloul
Asociaţiei

Deci clar ...Tipic romaneste .Exista o lege clara insa fiecare in tara asta face ce-l taie capul ....
Tocmai Ministerul Justitiei sa incalce legea care spune clar si fara dubiu cine atesta calitatea de evaluator si singura modalitate de a fi expert evaluator este tocmai aceasta

Nu cititi cu atentie legile.
In OG nr.24/ 2001, domeniul de activitate prevazut la art.2
(4) Rapoartele de evaluare se elaborează la solicitarea oricărei persoane fizice sau juridice, de drept public ori privat.
Se observa ca nu se refera la solicitarile facute de instantele de judecata pentru efectuarea de expertize tehnice judiciare, doar la expertize tehnice extrajudiciare.
In art.5 nu exista o mentiune care sa certifice in clar ca expertii autorizati de ANEVAR pot efectua expertize tehnice judiciare fara a fi nevoie de autorizarea acestora de catre MJ.
In practica curenta, asociatia profesionala ANEVAR propune MJ o lista (de regula anual) cu evaluatori autorizati de asociatie care pot fi si experti tehnici judiciari. MJ poate sa autorizeze ca experti tehnici judiciari pe toti cei propusi sau numai partial.
Este adevarat ca OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare este o reglementare destul de veche si este necesara o lege noua, moderna. Au fost incercari de modernizare, esuate. Probabil, nu a venit inca timpul.
Poate fi mentionata existenta in OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare a
-art. 24
(1) Dispoziţiile art. 15 - 23 se aplică şi în cazul expertizei contabile judiciare.
(2) Expertizele contabile judiciare pot fi efectuate numai de experţi contabili atestaţi în condiţiile legii.
In mod similar se aplica si pentru evaluatori autorizati ANEVAR.

Domnule draga eu ma refeream la EVALUARE...Dumneavoastra confundati merele cu perele ...EXPERTIZA TEHNICA ESTE EXPERTIZA TEHNICA SI EVALUAREA ESTE ALTA BRANZA...DECI EXPERT EVALUATOR INTREBAM...Dar ma rog ma las pagubas

O ZI PLACUTA SI MULTUMESC !!!
DenisRif, utilizator
Daca doreati povesti trebuia sa deschideti discutie la o sectiune de povesti.
Evaluarea se face de catre experti. In mesajele mele regasiti referire doar la experti.
Imi pare rau ca nu raspund asa cum doriti dvs. sa primiti confirmari. Realitatea legislativa este cea mentionata de mine.
Nu inteleg care este rostul branzei in discutie !?
Pentru ca discutia sa nu degenereze ma simt dator sa o inchid in conditiile in care pe acest site dorim sa purtam discutii coerente bazate pe lege.