Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariu necuvenit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariu necuvenit

Buna, nelamurirea mea este urmatoarea. La asociatia de proprietari din care fac parte este o situatie ciudata. Presedintele asociatiei si-a despartit blocul intr o noua asociatie de proprietari la data de 05.04.2013, astfel, dansul fiind ales presedinte si pe noua asociatie, dupa parerea mea, pierzand automat calitatea de presedinte a vechii asociatii(apartamentul lui ne mai facand parte din vechea asociatie). Problema este ca dansul a continuat sa fie presedinte si pe asociatia veche pana s-au trezit proprietarii, moment in care si-a dat demisia cu data de 02.12.2013 timp in acre a incasat si salar(a fost presedinte pe 2 asociatii mai bine de jumatate de an). In urma unei sesizari lTM s-a stabilit ca dansul a fost angajat cu carte de munca in loc de contract de mandat asa cum spune legea 230/2007.

Intrebarea mea este cum poate fi obligat acest om sa plateasca inapoi asociatiei salariile incasate necuvenit din momentul in care el si-a pierdut calitatea de presedinte adica 05.04.2013 pana cand si-a dat efectiv demisia in 02.12.2013!?
Initial procedura prin mediator,ulterior daca nu se solutioneaza amiabil,in instanta cu obligatia de a face
Teoretic,asociatia de proprietari prejudiciata,poate emite notificare pentru restituire sume =drepturi necuvenite
Daca ex presedintele refuza restituirea c/v CIM,actiune in instanta
am uitat sa mentionez ca, conducerea asociatiei nu va face demersuri pt recuperarea banilor pt ca sunt prieteni. pot sa incep eu o procedura in instanta in calitate de proprietar pagubit?
Teoretic puteti,dar veti intampina greutati in instanta
Incercati initial sesizarea oficiala a serviciului de specialitate din primarie
cazul este la Oradea, am facut zeci de sesizari. cred ca sunt mana in mana lucratorii primariei cu cei de la asociatii. am avut si o emisiune de o ora la televiziunea locala plus o pagina in ziar pt ca sunt mai multe probleme la aceasta asociatie dar primaria nu a facut nimic, in afara de un control pe o luna. puteti vedea aici articolul. [ link extern ]
Daca apreciati ca serviciul specializat din primarie nu a exercitat cu buna credinta verificarea sesizarii,aveti dreptul sa sesizati aspectele cu care va confruntati in imobilul de locuit in comun la departamentul administratie publica din cadrul MAI