avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in daune pentru fapte savarsite inainte de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in daune pentru fapte savarsite inainte de intrarea in vigoare a N C.pr.civ, C.civ.

Actiune in daune pentru fapte savarsite inainte de intrarea in vigoare a N C.pr.civ, C.civ.
Se judeca dupa codurile in vigoare la data savarsirii faptelor sau dupa codurile la data introducerii actiunii?
Dar asigurarea de dovezi pt acelasi proces?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 14:04, 28 Mai 2014
Data savarsirii faptelor, deci vechiul. Asigurarea dovezilor merge pe aceasi procedura din dosarul in care se solicita, deci tot vechiul.
Sub aspectul răspunderii patrimoniale (deci, în ceea ce priveşte normele de drept material), codul în vigoare la data savîrşirii faptei. O spune Legea nr.71 din 2011:

Art. 3
Actele si faptele juridice incheiate ori, dupa caz, savarsite sau produse inainte de intrarea in vigoare a Codului civil nu pot genera alte efecte juridice decat cele prevazute de legea in vigoare la data incheierii sau, dupa caz, a savarsirii ori producerii lor.



Sub aspect procedural, contează nu data săvîrşirii faptei, ci data introducerii cererii de chemare în judecată. Codul de procedură aplicabil va fi cel în vigoare la data introducerii cererii. Deci, dacă cererea este introdusă după 15 februarie 2013, tot noul :)
Adevarat. Mea culpa :) Nou cod de procedura civila, vechi cod civil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa-mi raspundeti referitor la prescriptia actiunii revocatorii ContSters268832 ContSters268832 Buna, ma confrunt cu o speta a carei solutionare din partea instantei m-a lasat perplex, considerent pentru care va rog sa ma luminati daca va sta in putere. ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti - revocare robix robix Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca contractul de donatie incheiat inaintea intrarii in vigoare a noului cod civil, este guvernat de aceasta sau de vechiul ... (vezi toată discuția)
Noile coduri anca.patri anca.patri Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca toate codurile noi au intrat in vigoare, adica codul civil, penal, codul de procedura civila si codul de procedura ... (vezi toată discuția)