Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in daune pentru fapte savarsite inainte de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in daune pentru fapte savarsite inainte de intrarea in vigoare a N C.pr.civ, C.civ.

Se judeca dupa codurile in vigoare la data savarsirii faptelor sau dupa codurile la data introducerii actiunii?
Dar asigurarea de dovezi pt acelasi proces?
Multumesc.
Data savarsirii faptelor, deci vechiul. Asigurarea dovezilor merge pe aceasi procedura din dosarul in care se solicita, deci tot vechiul.
Sub aspectul răspunderii patrimoniale (deci, în ceea ce priveşte normele de drept material), codul în vigoare la data savîrşirii faptei. O spune Legea nr.71 din 2011:

Art. 3
Actele si faptele juridice incheiate ori, dupa caz, savarsite sau produse inainte de intrarea in vigoare a Codului civil nu pot genera alte efecte juridice decat cele prevazute de legea in vigoare la data incheierii sau, dupa caz, a savarsirii ori producerii lor.

Sub aspect procedural, contează nu data săvîrşirii faptei, ci data introducerii cererii de chemare în judecată. Codul de procedură aplicabil va fi cel în vigoare la data introducerii cererii. Deci, dacă cererea este introdusă după 15 februarie 2013, tot noul :)
Adevarat. Mea culpa :) Nou cod de procedura civila, vechi cod civil.