Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa divort

Pentru a efectua partajul trebuie sa ii platesc o sulta fostei sotii reprezentand contravaloare jumatatii ei din apartamentul detinut in comun. Pentru a plati aceasta sulta voi face un credit ipotecar pe numele meu. Cum pot face aceasta tranzactie, deoarece banca trebuie sa instituie o ipoteca pe apartament pentru creditul acordat iar fosta sotie nu semneaza actul de partaj daca nu isi primeste sulta.
Apartamentul ramane in proprietatea mea 100% dupa ce ii platesc aceasta sulta sotiei, aceasta fiind intelegerea verbala deocamdata cu fosta sotie.
liviuclv, utilizator
Ipoteca se instituie cu acordul ambilor coproprietari.

Daca va fi incheiat actul de partaj conventional, bunul va fi al sotiei dumneavoastra ( sulta reprezinta o suma de bani cu titlu de despagubire ).

Sotia dumneavoastra nu-si va exprima acordul de vointa , in sensul instituirii ipotecii conventionale, intrucat, in cazul in care dumneavoastra nu platiti , bunul va fi supus executarii silite.