avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa divort

Pentru a efectua partajul trebuie sa ii platesc o sulta fostei sotii reprezentand contravaloare jumatatii ei din apartamentul detinut in comun. Pentru a plati aceasta sulta voi face un credit ipotecar pe numele meu. Cum pot face aceasta tranzactie, deoarece banca trebuie sa instituie o ipoteca pe apartament pentru creditul acordat iar fosta sotie nu semneaza actul de partaj daca nu isi primeste sulta.
Apartamentul ramane in proprietatea mea 100% dupa ce ii platesc aceasta sulta sotiei, aceasta fiind intelegerea verbala deocamdata cu fosta sotie.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Mai 2014
liviuclv, utilizator
Ipoteca se instituie cu acordul ambilor coproprietari.


Daca va fi incheiat actul de partaj conventional, bunul va fi al sotiei dumneavoastra ( sulta reprezinta o suma de bani cu titlu de despagubire ).

Sotia dumneavoastra nu-si va exprima acordul de vointa , in sensul instituirii ipotecii conventionale, intrucat, in cazul in care dumneavoastra nu platiti , bunul va fi supus executarii silite.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire prin credit ipotecar briliant_desguise briliant_desguise Buna ziua, Postez acest mesaj aici, din pacate nu am gasit o sectiune dedicata strict unui astfel de subiect... Sper sa ma ajutati cu un raspuns, chiar daca ... (vezi toată discuția)
N-am facut partajul la apartament... outofside outofside Buna ziua tuturor, am urmatorul caz: - m-am casatorit - am luat credit ipotecar si am cumparat un apartament - am divortat si am declarat ca n-avem de facut ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar a unui imobil ipotecat mic1276 mic1276 Am divortat in august 2006 (casatoria a fost incheiata in 2001) prin acordul partilor, neavand copii si nefacand partaj atunci. Acum am vrea sa facem partaj - ... (vezi toată discuția)