Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu minor

buna ziua, am 2 copii si sunt divortata , in vara anului trecut s a dat rezolutia sentintei definitiva si irevocabila ,stabilirea domicilului minorilor la mine(mama) si exercitare autoritati parintesti in comun .De curind baietelulmeu in virsta de 8 ani a ales sa mearga la tata ,as dori sa stiu daca hotarirea ramine valabila definitiva sau se va modifica dupa stabilirea minorului in virsta de 8 ani la tata (daca copilul de 8 ani poate sa ia o astfel de decizie ). Va multumesc .
puteti schimba oricand doriti domiciliul minorului. Puteti cere in instanta acest lucru daca vreti sa aveti o hotarare judecatoreasca in acest sens.
hotararea definitiva nu poate fi modificata, in schimb fostul sot ar putea introduce o actiune in instanta pentru stabilirea domiciliului minorului la el.
Hotararea judecatoreasca are putere de lucru judecat relativa.Locuinta minorului poate fi schimbata , prin acordul partilor.

Instanta va emite o noua hotarare judecatoreasca .

Drepturile şi îndatoririle părinteşti
Art. 496
Locuinţa copilului
(1) Copilul minor locuieşte la părinţii săi.
(2) Dacă părinţii nu locuiesc împreună, aceştia vor stabili, de comun acord, locuinţa copilului.
(3) În caz de neînţelegere între părinţi, instanţa de tutelă hotărăşte, luând în considerare concluziile raportului de anchetă psihosocială şi ascultându-i pe părinţi şi pe copil, dacă a împlinit vârsta de 10 ani. Dispoziţiile art. 264 rămân aplicabile.
(4) Locuinţa copilului, stabilită potrivit prezentului articol, nu poate fi schimbată fără acordul părinţilor decât în cazurile prevăzute expres de lege.
(5) Părintele la care copilul nu locuieşte în mod statornic are dreptul de a avea legături personale cu minorul, la locuinţa acestuia. Instanţa de tutelă poate limita exerciţiul acestui drept, dacă aceasta este în interesul superior al copilului.

Drepturile şi îndatoririle părinteşti
Art. 497
Schimbarea locuinţei copilului
(1) Dacă afectează exerciţiul autorităţii sau al unor drepturi părinteşti, schimbarea locuinţei copilului, împreună cu părintele la care locuieşte, nu poate avea loc decât cu acordul prealabil al celuilalt părinte.
(2) În caz de neînţelegere între părinţi, hotărăşte instanţa de tutelă potrivit interesului superior al copilului, luând în considerare concluziile raportului de anchetă psihosocială şi ascultându-i pe părinţi. Ascultarea copilului este obligatorie, dispoziţiile art. 264 fiind aplicabile.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat