avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... 313/2009
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

313/2009

L 313/2009 Art. 6./j) spatii verzi aferente locuintelor de tip condominiu - spatii verzi formate dintr-un cadru vegetal, amplasate adiacent blocurilor de locuinţe de tip condominiu, cu rol estetic şi de protecţie, de ameliorare a climatului şi a calitătii aerului;
În jurul blocului unde locuiesc s-a realizat în peste 40 de ani de existenta un spatiu verde ingrijit de locatari, împrejmuit cu un gard viu. Are o latime de 2 m. Nu exista asociaţie de locatari. In actul de vanzare cumparare, inregistrat la notariat deţin 18,25 m din suprafata locuintei, ) ap are 45 mp( si 2,83 m cota indiviza.
va rog sa ma lamuriti care ste situatia in cazul spatiilor verzi de langa blocuri cf legii. In prezent primaria dseființeaza aceste imprjmuiri iar în zona mea vrea sa extinda parcarea pană la 1 m de bloc. Unde a scos gardurile verzi a lăsat teren viran, acesta, iar noaptea vin tot felul de indivizi la geamul celor de la parter. Care poate fi rezolvarea legală a acestei situatii tinand seama că nu mai avem asociatii de locatari în Oltenita. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Don_Quijote , utilizator 17:47, 23 Iunie 2014
va rog sa ma lamuriti care ste situatia in cazul spatiilor verzi de langa blocuri cf legii.

Daca nu este proprietate privata,spatiul din jurul imobilrlor de locuit in comun reprezinta domeniu public,autoritatea publica locala avand autoritatea sa acorde utilitatea conform interese financiare mai avantajoase
Este de inteles interesul autoritatii locale de a schimba destinatia spatiului,avand in vedere ca spatiu cu destinatia de parcare asigura anual fonduri la bugetul local
Pentru indivizi la geamul celor de la parter.,solutia este asigurarea individuala a proprietatii prin sistem de grilaj si daca situatia o impune sesizarea politiei responsabile locatiei
Vedeti:

[ link extern ] =

Exista cadrul legal prin care parcarea trebuie sa respecte distanta de minim 5 metri fata de ferestre.

De altfel, functionarii de la Primarie stiu foaarte bine care sunt prevederile legale, dar, din pacate stiu foarte bine si ca cetateanul obisnuit NU le stie, ca atare fac ce vor...

Faceti petitie la Primarie si invocati Ordinul mentionat, sec. Daca nu se simt, faceti petitie la Prefectura, aratand ca Primaria refuza sa aplice legea!
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatie acoperis, spatiu care apartine de bloc mihaipescar mihaipescar Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc de apartamente la parter. Sunt interesat de urmatoarele aspecte pentru care as dori cateva lamuriri poate si cateva ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului-legislatie ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua Locuiesc impreuna cu familia la bloc, intr-un apartament proprietate personala, si pe spatiul verde din jurul blocului, mai multi vecini avem ... (vezi toată discuția)
Re-amenajare spatiu verde langa condominiu OvidiuC88 OvidiuC88 Buna ziua, In urma multor certuri cu vecini care cred ca spatiul public poate fi revendicat \\"in timp\\" (vechea problema) m-am decis sa gasesc o solutie ... (vezi toată discuția)