Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ma puteti ajuta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ma puteti ajuta?

am nascut pe 27 octombrie 2002,am intrat in cresterea copilului in ian 2003,se considera concediul de cresterea copilului vechime in serviciu conform oug 148/2005 in cazul meu?mentionez ca sunt incadrata in munca din anul 1997,fara intrerupere,si mi se tot dau raspunsuri contradictorii in ce priveste sporul de vechime si treapta de salarizare.va rog mult de tot ajutati-ma sa inteleg!!#-o
Perioada de CIC este considerata vechime in munca sau in serviciu de la data intrarii in vigoare a Legii nr. 7/2007 de modificare a OUG nr.148/2005.
Pentru perioada anterioara adoptarii OUG nr.148/2005 , CIC este considerat stagiu asimilat de cotizare care se va lua in calcul la stabilirea pensiei. Asadar, aceasta perioada (din 2003) nu constituie vechime in munca sau in serviciu.