Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Impacare pt fapta de furt in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Impacare pt fapta de furt in apel

instanta de fond condamna un inculpat pt furt, acesta face recurs si intre timp se impaca.se pot impaca in acest stadiu???
In ce stadiu erati la 1 feb.2014?
Probabil ca da, atata timp cat condamnarea nu a ramas definitiva si nu a fost pusa in aplicare, ar fi posibila si impacarea partilor, astfel ca nu mai are obiect actiunea in instanta.
Cred ca se poate spune despre impacarea partilor, daca instanta a aprobat admiterea recursului pentru motivele invocate.
La primul termen posibil, la care, probabil ca va si ramane in pronuntare, pe motivul impacarii partilor, deci stingerea situatiei in fapt si a problemei de drept.
procesul in febr nu era inceput.primul termen a fost in martie.pv nu a dorit impacarea.ma intereseaza daca inst de fond ma condamna as putea in recurs sa ma impac cu p vatamata??
Împăcarea produce efecte numai cu privire la persoanele între care a intervenit şi dacă are loc până la citirea actului de sesizare a instanţei.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
care este art din cod ce prevede asa,va rog?