Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs functie de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs functie de conducere

bună ziua
aş dori şi eu câteva lămuriri:
pentru constituirea unui serviciu este nevoie de minim 7 posturi de execuţie
compartimentul respectiv are 7 posturi de execuţie, deci nu se poate înfiinţa ca serviciu, dar se poate înfiinţa ca birou,
aceste 7 posturi sunt ocupate
aş dori să ştiu cum se procedează pentru înfiinţarea postului de şef de birou şi scoaterea la concurs
vă mulţumesc
1. Proiect de modificare a structurii institutiei, prin care se infiinteaza biroul respectiv si functia publica de conducere de sef birou.
2. Obtinerea avizului ANFP, ministere si alte inalte porti.
3. Emiterea unei hotarari de consiliu local/judetean/etc. de modificarea a structurii organizatorice.
4. Derularea procedurii de concurs conform H.G. nr. 611/2008.
7 executie, automat se infiinteaza al 8-lea post, cel de conducere, deci se poate infiinta serviciu.