Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune insuficient timbrata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune insuficient timbrata

Buna ziua,

Tribunalul Ilfov a emis recent o sentinta definitiva ce a fost atacata prin apel de catre debitoare pe motiv ca taxa de timbru platita de creditoare este insuficienta.
Actiunea s-a introdus in martie 2013, inainte de intrarea in viguare a OUG80/2013, iar plata taxei s-a facut corect tot in martie 2013 pe vechea lege.

Ideea este ca debitul a fost suplimentat de 2 ori (in august si feb 2014), tribunalul apreciind in martie 2014 ca taxa este corect platita, cea initiala acoperind intreg debitul suplimentat pe legea noua.

Apelul debitoarei se bazeaza pe faptul ca trebuia platita o taxa mai mare conform legislatiei vechi (in art 55 din OUG80/2013 este precizat ca trebuie achitata taxa cf legislatiei de la data introducerii actiunii) si ca actiunea a fost netimbrata suficient.

Ce poate decide Curtea de Apel in acest caz? Daca admite Apelul, poate anula in totalitate sentinta?
Daca o anuleaza, termenul de prescriptie al facturilor se intrerupe? Cum se procedeaza in acest caz? Se rejudeca de acelasi Tribunal? Se pune in vedere completarea taxei, sau se ia totul de la inceput?

Multumesc
vasilemb, utilizator
Daca ati platit pe vechea lege nu e legal sa se suplimenteze decat pe vechea lege.
In apel ar trebuinsa castigati dar sa fiti foarte explicit in fapt si in drept si sa motivati apelul sau recursul conform legii.
Eu sunt partea care a castigat procesul. Apel a facut debitoarea. Credeti ca are sanse de castig in apel?
Ce decizie poate lua Curtea de Apel?
- sa ma puna sa achit diferenta?
- sa anuleze sentinta si sa trimita dosarul spre rejudecare aceleasi instante?
- sa anuleze sentinta partial, intrucat taxa a fost achitata in proportie de 95% corect?
- sa anuleze sentinta total si sa ma puna sa iau tot procesul de la capat? (mediere, expertiza contabila, etc etc)
Multumesc
Daca se admite calea de atac se trimite cauza spre rejudecare.
Rejudecarea ce implica?
Cine rejudeca? Aceeasi instanta?
Facturile care au depasit termenul de 3 ani, se prescriu sau termenul de prescriptie este astfel anulat?

In general rejudecarea in ce consta? Se da un termen pentru completarea taxei de timbru si atat?

Multumesc