Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mansardare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mansardare

Cu doi ani in urma,pe blocul meu s-a inceput o mansardare la care nu mi-am dat acordul. Sunt singurul locatar de pe scara care centrala de apartament,aceasta fiind in functiune de 11 ani. As vrea sa stiu daca am dreptul la compensatii banesti,tinand cont ca nu am fost de acord cu aceasta. Mai mult,mi s-a spus ca se pot lega de coloana de gaz ce imi apartine fara acordul meu. Nu imi convine acest fapt deoarece proiectul este facut pentru apartament,respectiv doua focuri,iar presiunea gazelor ar fi considerabil afectata.:(Daca imi puteti spune si ce cale legala ar fi de urmat ca sa opresc aceasta invazie in intimitatea si proprietatea mea. Va multumesc.
Cu doi ani in urma,pe blocul meu s-a inceput o mansardare la care nu mi-am dat acordul. Sunt singurul locatar de pe scara care centrala de apartament,aceasta fiind in functiune de 11 ani

ART. 4
Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate plus unu din numărul
proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă din cadrul
aceluiaşi condominiu cu cel puţin 3 proprietari. Acordul se consemnează într-un tabel nominal,
anexă la acordul de asociere, potrivit art. 5 alin. (1) din Legea nr. 230/2007. Tabelul nominal, anexă
la acordul de asociere, va conţine, în mod obligatoriu, următoarele: numele şi prenumele
proprietarului, adresa, codul numeric personal, seria şi numărul actului de identitate, indicarea
titlului de proprietate, data exprimării voinţei de asociere şi semnătura.
ART. 5 (1) În clădirile de locuinţe cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui asociaţii de proprietari
pe fiecare tronson ori scară în parte numai în condiţiile în care nu există o proprietate comună
aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi delimitată.
(2) Asociaţiile de proprietari la nivel de scări sau tronsoane de clădire se pot constitui prin hotărâre a
adunării generale şi cu acordul expres al coproprietarilor cu privire la delimitarea efectivă a părţilor
de proprietate comună care se preiau în administrare de respectiva asociaţie de proprietari şi cu
privire la obligaţiile şi drepturile legale care vor continua să rămână în sarcina tuturor
coproprietarilor.
(3) Prin acordul de asociere pe scară sau tronson se reglementează şi raporturile cu celelalte asociaţii
de proprietari constituite în clădire, pe scară sau tronson, cu privire la posibilitatea defalcării tehnice
a consumurilor şi repartizarea cheltuielilor comune, precum şi la modalitatea acestei
defalcări/repartizări. Dacă este necesar, se solicită avizul furnizorilor de servicii implicaţi cu privire
la posibilităţile tehnice de furnizare independentă a utilităţilor pe tronsoane sau pe scări, precum şi
pentru realizarea branşamentelor.