Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare cumparare

Buna ziua.
Anul trecut am facut un contract de rezervare pentru un apartament si un anumit loc de parcare pt care am platit separat , anumite sume de bani

Ulterior am incheiat un antecontract in care se specifica faptul ca urmeaza sa cumpar apartamentul "impreuna cu locul de parcare situat la aceeasi adresa".
Cand am incheiat contractual de vanzare cumparare, anul acesta, nu s-a mentionat nimic cu privire la locul de parcare, ci doar despre faptul ca am cumparat apartamentul, si m-am inteles verbal cu vanzatorul ca vom face un contract separat.
Acum nu mai reusesc sa dau de vanzator ca sa intru in posesia locului de parcare si ma nelinisteste gandul ca ar putea sa il vanda altcuiva sau sa nu mi-l mai vanda.
Intrebarea mea este cum pot face sa finalizez si tranzactia cu locul de parcare.?
Multumesc.
Dând de vanzator.....antecontractul era autentic?
Antecontractul este autentic.
Mediator - citati vanzatorul, ii puneti in vedere ca are 30 zile sau cat doriti sa va puna in posesie.
Daca nu se conformeaza actionati in instanta - nu pierdeti vremea cu promisiuni.

Daca va ignora, mediatorul va va da un certificat de informare cum ca la citat si cu care il chemati in judecata.
pop sorin, utilizator
Multumesc. Exista cumva un termen pe care trebuie sa il respect?
Termenul general de 3 ani de la ultimul act de executare.