avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata funciara.

Tranzactiile cu terenuri agricole in extravilan vor fi supuse unor restrictii. Ministerul Agriculturii a publicat vineri in Monitorul Oficial Normele de aplicare a Legii care reglementeaza piata funciara.

Dupa jumatate de an de cand Romania a ridicat automat interdictia la cumpararea pamantului agricol de catre strainii rezidenti in Uniunea Europeana, Ordinul nr. 719/740/M.57/2333/2014 - privind aprobarea normelor metodologice pentru aplicarea titlului I din Legea nr. 17/2014 privind unele masuri de reglementare a vanzarii-cumpararii terenurilor agricole situate in extravilan si de modificare a Legii nr. 268/2001 privind privatizarea societatilor comerciale ce detin in administrare terenuri proprietate publica si privata a statului cu destinatie agricola si infiintarea Agentiei Domeniilor Statului - este semnat de secretarul de stat in Ministerul Agriculturii Daniel Botanoiu si de ministrii Administratiei - Liviu Dragnea, Apararii - Mircea Dusa, si Culturii - Kelemen Hunor.
Ultima modificare: Luni, 2 Iunie 2014
Adriantot, moderator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:16, 2 Iunie 2014
Accesati lincul urmator pentru a citi normele.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren sub incidenta art.3 din legea 17/2014 eu10 eu10 Buna ziua! As vrea sa stiu ce probleme as avea in procesul de vanzare a unui imobil, care se afla sub incidenta art.3 din Legea 17/2014. Ma impiedica in vreun ... (vezi toată discuția)
Schimb teren extravilan = act de vanzare cumparare ? dangostin dangostin Buna ziua. Recent am vazut ca s-a aprobat si a intrat in vigoare Ordinul nr. 719/740/M.57/2333/2014, referitor la restrictiile ce se aplica la vanzarea ... (vezi toată discuția)
Trecerea unui teren din extravilan in intravilan Alex Calin Alex Calin Buna ziua! In vederea vanzarii unui teren situat in extravilan, acesta fiind practic lipit de cel intravilan, si pentru evitarea demersurilor prevazute de ... (vezi toată discuția)