Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj

Vreau sa divortez si avem o casa construita impreuna. Sotul nu vrea sa o vindem si spune ca ma va despagubi lunar cu o suma modica din salariu.Este legala aceasta solutie? Eu nu sunt de acord sa astept 50 de ani sa imi recuprez partea mea.

Casa a fost dobandita in timpul casatoriei .

Asadar, bunul face parte din comunitatea matrimoniala, este bun comun.( proprietate devalmasa a sotilor ).

Proprietatea devalmasa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre copartasi nu are individualizata cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

In urma impartelii (realizata pe cale notariala , prin buna invoiala ) sau in fata instantei de judecata, cota -parte ideala , abastracta, matematica poate fi instrainata, cu titlu gratuit sau cu titlu oneros.

Bunul indiviz nu poate fi instrainat fara a exista acordul de vointa al sotului dumneavoastra.

Nici macar cota-parte din dreptul de proprietate nu este individualizata.

Asadar, ori sistati starea de indivizune pe cale notariala , prin partaj conventional, ori va adresati instantei de judecata, in vederea instrainarii bunului indiviz.

Instanta de judecata va avea in vedere, pentru imparteala, modalitatea de dobandire a bunului imobil.

Sulta reprezinta o suma de bani platita cu titlu de despagubire ( in maxim 6 luni de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti ).

Ea poate fi platita si esalonat, dupa cum stabilesc partile .

In probatiune vor fi administrate inscrisuri, interogatoriu , proba testimoniala cu doi martori si expertiza tehnica de specialitate.

Succes.
Casa a fost construita de noi in timpul casatoriei, eu vreau sa o vindem, el nu . Vom face un partaj la notar o data cu divortul. Daca se stabileste o sulta si nu o achita in termenul de 6 luni ce se intampla, ce pot sa fac sa il oblig sa plateasca?
Puteti uza de executarea silita.
Si daca nu are de unde sa plateasca?
Atunci ce e de facut ? Eu imi vreau partea mea.
carmenssilva, utilizator
I se vinde casa la licitatie.
Nu veti face partajul la notar daca nu va intelegeti asupra platii sultei. Notarul nu stabileste sulta si nici nu va impune partilor fie cand sa plateasca , fie in cat timp sa promeasca.