Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act apartament- drept concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act apartament- drept concubinaj

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce drepturi are o persoana care a trait in concubinaj 30 de ani asupra apartamentului in care cei doi au locuit .Mentionez ca nu au copii iar fiecare au rude de gr I (frati si surori)

MUltumesc
Buna ziua,
Nu are nici un drept.
Fratii si surorile sunt rude de gradul 2.
eu am inteles ca s-a dat o lege prin care si daca traiesti 2 ani prin concubinaj are dreptul la ceva din bunuri etc ...nu stiu exact de aceea si intreb
Ati inteles gresit, nu exista o lege in acest sens, pot sa convietuiasca si un veac ca tot nu se mostenesc unul pe altul,iar bunurile nu evin comune.
E drept ca daca unul a investit in casa celuilalt, ar putea avea un drept de creanta.