Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plata onorariu avocat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plata onorariu avocat

Buna seara
Cumnatul meu are un dosar penal,i-am pus avocat.Am fost am platit onorariul dl avocat ,acesta a mers la Parchet cu cumnatul meu iar acum ne-a spus ca mai trebuie sa ii platim inca o data onorariul daca vrem sa il reprezinte si la Tribunal.Daca este acelasi dosar trebuie sa platesti onorariul avocatului la fiecare instanta?
Va multumesc.
Buna ziua,
din pacate da, asa se plateste.
nu este usor. succes!
Nu este acelasi dosar, la fiecare instanta se intocmeste un nou dosar, iar avocatul depune o noua delegatie pentru fiecare instanta (Parchet, Judecatorie, Tribunal,Curte de Apel,ICCJ).
Fiecare delegatie se taxeaza separat.
Da, trebuie facuta alta plata.
Aveti insa si dreptul de a angaja alt avocat pentru instanta.
Nu sunteti obligat sa il platiti.
Vedeti ca si pentru apel o sa va coste alti bani daca se ajunge in apel.