Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Buna ziua !
Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o chestiune legata de intabulare.
Am o prietena buna care a cumparat acum un an o casa si un teren de la o persoana proprietara.Prietena mea a plecat in Spania si o sa stea 2 ani,timp in care ar dori sa isi intabule casa si terenul pentru ca in momentul in care se intoarce sa poata sa faca modificari si sa mai construiasca ceva la casa.
Intrebarea mea este daca poate sa faca o imputernicire pentru mine ,de acolo din Spania, sa ma ocup eu de toate demersurile pt intabulare.
Va multumesc.
Da fireste ca poate sa va imputerniceasca pe d-voastra, dar eu cred ca daca a facut contract de vanzare -cumparare, autentificat la notar, vedeti ca s-ar putea ca aceasta operatiune sa fie facuta deja de catre notarul respectiv.