Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de vanzare-cumparare de case in jud. Sibiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de vanzare-cumparare de case in jud. Sibiu

mama mea de 83 de ani traieste in germania este unica proprietara a 2 case pe o curte in jud.sibiu de cetatenie romana si germana si doreste sa-si vanda casele printr-un immobilien makler .Care sant demersurile si actele necesare acestei operatiuni? Va multumesc. si astept raspuns!
Buna ziua,
Va trebui sa fie facut cadastru si intabulare pentru acele case.
va trebui sa imputerniceasca pe cineva de incredere din Romania sa semneze pentru ea si in numele ei actele de vanzare cumparare stipuland ca banii se vor vira in contul mamei dumneavoastra iar comisionul pentru agentie si mandatar (imputernicit) se achita din din pret in cuantumul stabilit de mama dumneavoastra.
sa cautati agentie si cumparator.
Puteti sa fiti si dumneavoastra imputernicitul daca va deplasati mai usor in tara.
Mama dvs trebuie sa faca o procura autentica la Consulatul Germaniei sau in Romania la un notar public pentru vanzarea celor doua imobile.