avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... refuza sa imi dea adeverinta pentru gradinita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

refuza sa imi dea adeverinta pentru gradinita

tatal biologic al copilului meu refuza sa+mi dea adeverinta de la munca.. pentru reinscrierea copilului la gradinita.
nici copie dupa CI nu vrea sa+mi dea
abia a dat adeverinta cand l+am inscris la gradi pe copil anul trecut. de copie dupa CI nici vorba!
cum pot obtine adeverinta
ca trebuie la gradi dosar de reinscriere cu adeverinte de la locurile de munca ale parintilor si copii dupa buletine
tre sa+l dau in judecata? sau cum?
ma duc eu la resurse umane la el? k stiu unde lucreaza
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 11:20, 8 Mai 2009
N-are rost sa va plimbati prin tribunale pentru niste copii de pe buletin. Daca puteti mai bine mergeti la el la serviciu si cereti de acolo si adeverinta si copie de pe buletin. E cel mai simplu si mai ieftin.
Dumneavoastra, ca reprezenant legal al minorului, nu aveti nevoie de copia cartii de identitate a tatalui si adeverinta de la locul lui de munca pentru a inscrie copilul la gradinita. In schimb trebuie sa prezentati:
- copie dupa cartea dv. de identitate
- copie dupa inscrisul doveditor al calitatii dv.
- copie certificat nastere copil
- adeverinta salariu de la locul dv. de munca
Si eu zic ca atitudinea celor de la gradinita e curioasa intrucat nu va trebuie actele tatalui minorului.
Adica daca nu aveti actele tatalui nu il puteti inscrie?
Ar insemna ca gradinitele sa fie goale.
Nu stiu de ce ti se cer acte de la tatal biologic. Daca acesta nu ar fi in tara, copilul tau n'ar mai merge nici la scoala? Sunt intr'o situatie similara, insa mie anul trecut nu mi'a trebuit decat copie dupa CI 'ul meu, certificat de nastere copil si copie dupa hotararea de divort . E probabil legea interna a fiecarei gradinite. Am si o fata la liceu , iar la inscrierea in clasa a 9a , la fel mi'a cerut copie dupa BI 'ul tatalui, dar am spus ca suntem divortati si ca nu stiu unde locuieste si n'am cum sa iau legatura cu el si atat . BAFTA
De multe ori, mai ales in cazul in care nu se cunoaste locul de munca al celui care trebuie sa plateasca pensia de intretinere, aceasta reprezinta o tactica pentru a-l determina pe celalalt sa dea adeverinta cu veniturile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinscriere gradinita irina-d irina-d Buna ziua, pentru reinscrierea fiicei mele in varsta de 5 ani la gradinita ne trebuie ,la dosar,mai multe acte (certificat de nastere copil,c.i. , cerere tip ... (vezi toată discuția)
Divort domiciliu diferit irinuca1 irinuca1 buna ziua, as avea o intrebare, ne aflam in pragul unui divort, casa este pe numele sotului si eu am domiciliu diferit in buletin desi am locuit impreuna, ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara leeadar leeadar buna seara! am divortat de comun acord,divortul pronuntandu-se in sedinta publica din data de 08.06.2011.va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a ... (vezi toată discuția)