Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de o luna luat de tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de o luna luat de tata

Buna ziua!
Am optat pentru CCC 1 an.
Pe 12 septembrie implineste 1 an. Tatal vrea sa stea o luna acasa. In perioada 12 august- 12 septembrie ar trebui sa stea tatal acasa. Pe 11 august mama ar trebui sa inceapa serviciul. In luna iulie tatal depune dosar de ccc pentru o luna( cu 60 de zile inainte), iar in septembrie mama poate depune dosar pentru obtinerea stimulentului.
Am inteles bine? Este corect?
Va multumesc!
O zi buna!
1. Daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (adica cel tarziu pe 11 august) veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. Stimulentul de insertie il veti primi incepand cu ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 1 an.

3. Asadar ati inteles foarte bine cum trebuie sa procedati.
In luna de CCC pentru tata se suspenda contractul de munca exact ca in cazul mamei? Ce acte se intocmesc pentru tata?
Pentru ca tatal copilului sa intre in concediu crestere copil (CCC) procedeaza la fel ca si mama copilului si intocmeste aceleasi acte.