Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... responsabilitate intocmire decizie.....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

responsabilitate intocmire decizie.....

Cine poate fi tras la raspundere pentru intocmirea gresita a unei decizii de sanctionare?
Pun aceasta intrebare deoarece directorul societatii la care lucrez mi-a dat sarcina de serviciu intocmirea unei decizii de sanctionare prin retrogradare din functie a unui salariat,desi aceasta atributie (intocmirea de decizii) nu se regaseste in fisa postului.
Mentionez ca decizia de sanctionare nu poate fi intocmita in mod corect deoarece nu s-a respectat procedura de cercetarea disciplinara.
Cel care intocmeste decizia poate fi tras la raspundere, dar raspundere are si cel care semneaza acea decizie
Raspund, deopotriva , semnatarii deciziei; cei care practic trebuiau sa se regaseasca in comisia pentru desfasurarea cercetarii disciplinare .
Cat privesc atributiile D-voastra , in fisa postului nu se regaseste si clasica formulare " salariatul va indeplini si alte sarcini trasate de catre administratorul societatii "?
Din fericire acea formulare nu se ragaseste.........
Ar fi bine sa solicitati o dispozitie in scris , in acest sens, pentru intocmirea deciziei de sanctionare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Concediere :O
Se preconizeaza o concediere in urma intocmirii deficitare a unei decizii de sanctionare ?#-o