Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire

Ma numesc Petcu Marian si am o intrebare pentru dumneavoastra.Eu locuiesc in sat Dulcesti ,com.23 August,jud.Constanta si mai am o sora si 2 frati care locuiesc in Calarasi.Sora mea are apartamentul ei.iar ceilalti doi frati locuiesc in apartamentul nostru al familiei care are 4 camere,doua bai si o bucatarie.Mama sa recasatorit dupa moartea tatalui nostru si traieste cu noul ei sot in apartamentul ei.Eu vreau sa ma reintorc in Calarasi si sa locuiesc in apartamentul nostru.Mama imi spune ca nu mai am dreptul acolo si nu ma pot muta acolo fiindca nu avem cum sa locuim in acel apartament 3 familii.As dori sa stiu daca eu imi vreau partea mea din acel apartament ce trebuie sa fac sa-mi primesc partea ce mi se cuvine?
Care parte vi se cuvine, ati dezbatut succesiunea dupa tata ?
Daca apartamentul a fost comun al parintilor, cota dvs e de aproximativ 9%, deci mica rau, iar pt a incasa c/val cotei dvs, trebuie sa va judecati cu ceilalti proprietari / mostenitori.
Marky23 a scris:

. . .
Mama sa recasatorit dupa moartea tatalui nostru si traieste cu noul ei sot in apartamentul ei.Eu vreau sa . . . Mama imi spune ca nu mai am dreptul acolo si . . . ce trebuie sa fac sa-mi primesc partea ce mi se cuvine?

Observ ca sunteti online, haideti sa încercam a o solutiona:
1) cu prioritate trebuie clarificata problema cotei fiecaruia dintre soti la decesul tatalui sau, a cui proprietatea era acel imobil ;
2) la decesul tatalui : s-a făcut/trebuia sa se faca/veti face dezbaterea succesorală ;
3) daca s-a făcut pe ideea ca acel imobil era în cote egale ale parintilor dvs./ori, se va face pe aceasta idee : mama are de drept (jumatatea ei deci 50% din imobil) 1/2 al ei + 1/4 din 1/2 a defunctului tata.Cota de 3/4 se împarte la cei 4 mostenitori, dvs., fratilor.