avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma decesului tatalui, mama a dezbatut mostenirea numai a unei parti din avere, si anume a apartamentului (mie mi se cuvin 2/8). Casa de la tara nu a inclus-o in dezbatere.
Cum pot cere dezbaterea si pentru aceasta daca eu nu detin nici un act de la casa, iar mama si unicul frate nu vor ? (prin asta veti intelege ca mama a vrut sa lase apartamentul fratelui iar eu nefiind de acord , considerand ca macar partea ce mi se cuvine de la tata sa mi se plateasca, macar cat scrie pe certificatul de mostenitor, NU MAI DISCUTA CU MINE)
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:47, 22 Februarie 2017
DepResurseUmane a scris:

In urma decesului tatalui, mama a dezbatut mostenirea numai a unei parti din avere, si anume a apartamentului (mie mi se cuvin 2/8). Casa de la tara nu a inclus-o in dezbatere.
Cum pot cere dezbaterea si pentru aceasta daca eu nu detin nici un act de la casa, iar mama si unicul frate nu vor ? (prin asta veti intelege ca mama a vrut sa lase apartamentul fratelui iar eu nefiind de acord , considerand ca macar partea ce mi se cuvine de la tata sa mi se plateasca, macar cat scrie pe certificatul de mostenitor, NU MAI DISCUTA CU MINE)


Faceti demersuri la cartea funciara in vederea scoaterii unui extras de carte funciara al imobilului.
Totodata studiati dosarul de carte funciara in vederea identificarii actului de dobandire, care a stat la baza intabularii defunctului.
Ulterior obtinerii acestor documente, in situatia in care mama si fratele dvs nu doresc suplimentarea masei succesorale si cu acest imobil, va trebui sa va adresati instantei in acest sens.

Consultati un avocat care cu siguranta va poate ajuta in efctuarea demersurilor necesare.
Casa e mostenirea tatalui, aici cota de mostenire ar fi de 1/3 (eu, fratele si mama).
Eu pot cere undeva un duplicat al actului care e pe numele tatalui ? Originalul e in posesia mamei.
Cred ca sunteti in eroare asupra cotelor.
Daca apartamentul a fost dobandit de parinti in timpul casatoriei, s-a dezbatut jumatatea tatalui.
Aceasta jumatate s-a impartit astfel: mama -1/4, iar dvs+fratele 3/4. Adica 3/8 fiecare.
Repet, din jumatate. Deci raportat la intregul apartament, dvs aveti 3/16 parti.
Celalta jumatate din apartament este a mamei, inca in viata.

Casa fiind mostenire de la bunici, e bunul propriu al tatalui. In acest caz, intregul mobil se imparte la fel: mama- 1/4, dvs si fratele 3/8 fiecare.
Trebuie sa existe un certificat de mostenitor dupa bunici, daca s-a dezbatut succesiunea dupa acestia. Iar despre asta puteti afla ca Camera Notarilor Publici de care apartine judetul unde bunicii au avut ultimul domiciliu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat mostenesc? cerul cerul Parintii mei au avut 2 fice.Tatal a decedat iar mama s-a recasatorit.Nu am dezbatut mostenirea inainte de aceasta casatorie. Noul sot ce drepturi are asupra ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia ... filipconstantin filipconstantin Tatal meu casatorit a decedat si am dezbatut mostenirea ( sotia a primit 63% iar eu 37% din singurul bun un apartament) acum singurul frate al tatalui vrea sa ... (vezi toată discuția)