Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ce poate fi un absolvent de Drept?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ce poate fi un absolvent de Drept?

Un licentiat al Facultatii de Drept si Administratie Publica in domeniul Drept specializarea Drept poate fi consilier juridic, poate da examen pentru a fi avocat sau notar? Dar unul care a terminat Administratie publica? Exista diferente intre acestia, ca si incadrare in munca?
pentru a fi consilier juridic trebuie sa fiti absolvent al unei facultati de drept cu licenta, mai precis "licentiat in stiinte juridice". (numai) Pe baza aleceiasi diplome putesti sustine si examenul de barou. Cautati in forum, exista o sectiune speciala pe acest subiect. Tot aici gasiti si legile privind exercitarea profesiei de consilier juridic/avocat etc.
imi pare rau dar vreti sa spuneti ca un licentiat in drept specializarea drept, nu poate fi consilier juridic? Pai atunci un licentiat de acest gen, dupa terminarea facultatii, ce se poate angaja?
Un absolvent al facultatii de drept poate ocupa, in conditiile legii, o functie de avocat,notar,executor judecătoresc , consilier juridic, judecator , magistrat etc.