Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca la gravida cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca la gravida cu handicap

Buna ziua,

Nevasta mea s-a angajat in data de 9 aprilie 2014 cu un contract pe perioada nedeterminata in care este specificata o perioada de proba de 90 de zile. Acum este insarcinata in 6 sapt. si a anuntat in scris angajatorul care nu a primit prea bine vestea. In data de 6 iunie 2014 i s-a desfacut contractul de munca pe motivul necorespunderii profilului postului fiind in perioada de proba.

Faptul ca este incadrata ca persoana cu handicap nu reduce perioada de proba, conform unei legi, la 30 de zile?

O zi buna si va multumesc anticipat pentru orice sprijin!
Art.31 (2) C.mun. - Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.

Codul Muncii se refera la interdictia concedierii pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.
Multumesc pentru raspuns!

Am fost la ITM, am depus plangere pentru desfacearea abuziva a contractului de munca si faptul ca nu a fost inregistrata la ITM ca si gravida.

Pentru contestarea deciziei de desfacere a contractului de munca de ce acte este nevoie la tribunal in termen de 30 de zile?

Se poate pleca in instanta cu plangerea de la ITM?
1. Pentru actiunea in instanta aveti nevoie :
- cererea de hemare in judecata - in doua exemplare
- copie c.i.m.
- copie decizie de incetare a c.i.m.

2. Depinde de ce ati scris in plangerea adresata ITM-ului .
ITM-ul are o competenta, iar instanta de judecata are o alta competenta.
De exemplu :
- ITM-ul nu poate constata legalitatea sau nelegalitatea deciziei de concediere, pe cand instanta face acest lucru.

- ITM-ul nu poate obliga pe angajator sa faca , sa nu faca sau sa dea ceva, pe cand instanta poate face acest lucru.

- ITM-ul poate sanctiona contraventional pe angajator daca incalca legea, instantapoate anula sau nu sanctiunea aplicata de catre ITM.
Multumesc pentru promptitudine!

Pentru chemarea in judecata, am gasit un model de contestatie decizie de concediere si la un moment dat apare "prin care solicit obligarea la plata daunelor morale/profesionale provocate conform art. 269 şi urm. Codul Muncii, apreciate la valoarea de..."

Ce anume inseamna asta si cine apreciaza aceasta valoare?

Mentionez ca de la registratura tribunalului ni s-a cerut contestatia/chemarea in judecata completata cu tot ce cerem.

Exista vreo diferenta intre contestatie si chemare in judecata?

1. Valoarea daunelor o apreciati dvs.

2. Nu exista nicio diferenta intre contestatie si cererea de chemare in judecata.
In modelul gasit :
- in loc loc de art.269 C.mun., treceti art.253 C.mun.
- reintegrarea o solocitati in baza art.80 alin.2 C.mun.
- in loc de art.112 C.proc.civ. treceti art.194 C.proc.civ.