Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca la nivel national 2011-2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca la nivel national 2011-2014

Contract colectiv de munca la nivel national 2011-2014 mai este valabil?

Daca da, ce valoare juridica are? Este peste Codul Muncii?

Multumesc frumos!
josette2014 a scris:

Contract colectiv de munca la nivel national 2011-2014 mai este valabil?

Nu s-a aprobat ! NU este in vigoare !
1. Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011-2014 nu a intrat in vigoare niciodata, nefiind inregistrat la Ministerul Muncii.

2. Legea dialogului social (nr.62/2011) nu mai prevede incheierea unui contract coletiv de munca unic la nivel national (CCMUNN).
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Stiti cumva daca exista contracte colective de munca valabile la nivel de ramura sau de alt tip? Si unde le-as putea cauta/gasi?

Sau singurul izvor de drept in vigoare este codul muncii, alaturi de regulamentul intern al unitatii?

Multumesc frumos, inca o data.
Cititi:

1. Legea nr. 62/2011 – Legea dialogului social, cu modificările şi completările ulterioare.
(republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 625 din 31 august 2012)

Acte modificatoare:
- Legea nr. 187/2012
- Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 4/2013
- Legea nr. 2/2013
- Legea nr. 248/2013
- Legea nr. 255/2013

2. H.G.1260/2011 privind sectoarele de activitate stabilite conform Legii nr. 62/2011.
(publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 933 din 29 decembrie 2011)

@ josette2014

Exista ccm valabile atat la nivel de armura , cat si la nivel de sector de activitate.

Izvoare de drept in ce privinta doriti sa cunoasteti ?