avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita RCA proprietar sotul decedat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita RCA proprietar sotul decedat

Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe numele meu. Ce pot face pana atunci, sa o pot folosi, deci sa pot circula?

Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Si inca ceva....care este diferenta intre "proprietar" si "utilizator"?
Ultima modificare: Luni, 9 Iunie 2014
Paulishta, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:44, 10 Iunie 2014
Daca vreti sa folositi faceti polita cu incepand cu data de 15 iunie.

- Proprietarul este cel care are masina in proprietate (a dat banii pe ea si este a lui).
- Utilizatorul este cel care umbla cu masina de colo colo, daca are un contract cu proprietarul in acest sens.
Paulishta a scris:

Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe numele meu. Ce pot face pana atunci, sa o pot folosi, deci sa pot circula?

Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Si inca ceva....care este diferenta intre "proprietar" si "utilizator"?


Puteti circula si chiar reinnoi polita pe numele decedatului pana se face succesiunea !
amdauna a scris:
Puteti circula si chiar reinnoi polita pe numele decedatului pana se face succesiunea !

Pe numele decedatului? Si la decedat cine semneaza?
Nu semneaza nimeni !
La politele incheiate online credeti ca semneaza cineva ? Validitatea RCA-ului nu este conditionata de semnatura !
Ultima modificare: Marți, 10 Iunie 2014
Constantin Popovici, Consultant asigurari
NU m-am referit la semnatura in sens de iscalitura, ci in sens de acord de vointa necesar la incheierea actului juridic.
Asa si cadrul bancar il poti comanda pe net fara sa iscalesti nicaieri, credeti ca este corect sa comenzi un card sau altceva in numele mortului?

Actul ala care il recomandati dvs. (RCA in numele mortului) este nul de drept la o adica, chiar daca este o practica in materia asigurarilor, excede cadrul legal. Mare grija cu asemenea recomandari !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca proprietar decedat steldana steldana Tatal meu a decedat in urma cu cateva luni. Suntem mai multi mostenitori dar inca nu am facut succesiunea. As dori sa folosesc masina tatalui , nu vrem sa o ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am ... avram1977 avram1977 Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am o mașină care era pe numele lui,expira asigurarea obligatorie, o pot reînnoi sa pot circula cu ... (vezi toată discuția)
Cu ce condiții se poate folosi un autoturism după decesul proprietarului? MariusGheorghe MariusGheorghe Buna ziua, intrebarea mea este daca dupa decesul socrului, se poate folosi autoturismul care este inmatriculat pe numele lui,se poate face ITP, asigurare RCA, ... (vezi toată discuția)