Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita RCA proprietar sotul decedat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita RCA proprietar sotul decedat

Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe numele meu. Ce pot face pana atunci, sa o pot folosi, deci sa pot circula?

Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Si inca ceva....care este diferenta intre "proprietar" si "utilizator"?
Paulishta, utilizator
Daca vreti sa folositi faceti polita cu incepand cu data de 15 iunie.

- Proprietarul este cel care are masina in proprietate (a dat banii pe ea si este a lui).
- Utilizatorul este cel care umbla cu masina de colo colo, daca are un contract cu proprietarul in acest sens.
Paulishta a scris:

Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe numele meu. Ce pot face pana atunci, sa o pot folosi, deci sa pot circula?

Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Si inca ceva....care este diferenta intre "proprietar" si "utilizator"?

Puteti circula si chiar reinnoi polita pe numele decedatului pana se face succesiunea !
amdauna a scris:
Puteti circula si chiar reinnoi polita pe numele decedatului pana se face succesiunea !

Pe numele decedatului? Si la decedat cine semneaza?
Nu semneaza nimeni !
La politele incheiate online credeti ca semneaza cineva ? Validitatea RCA-ului nu este conditionata de semnatura !
Constantin Popovici, Consultant asigurari
NU m-am referit la semnatura in sens de iscalitura, ci in sens de acord de vointa necesar la incheierea actului juridic.
Asa si cadrul bancar il poti comanda pe net fara sa iscalesti nicaieri, credeti ca este corect sa comenzi un card sau altceva in numele mortului?

Actul ala care il recomandati dvs. (RCA in numele mortului) este nul de drept la o adica, chiar daca este o practica in materia asigurarilor, excede cadrul legal. Mare grija cu asemenea recomandari !!