Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am ...

Bună ziua,
Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am o mașină care era pe numele lui,expira asigurarea obligatorie, o pot reînnoi sa pot circula cu ea?
Mulțumesc frumos
Buna ziua,

Dupa ce este dezbatuta succesiunea, puteti perfecta contractul de asigurare.

Prin acceptarea succesiunii,acceptati atat activul patrimonial, cat si pasivul.(datoriile defunctului ).

Pana nu detineti un certificat de mostenitor, nu puteti face dovada calitatii de succesor.

Explicatiile sus expuse sunt valabile in ipoteza in care masina era bunul propriu al defunctului.

Daca, insa, masina era comuna, proprietate devalmasa, dumneavoastra puteti solicita perfectarea contractului de asigurare, in calitate dumneavoastra de proprietar.

Proprietatea devalmasa este caracterizata prin faptul ca niciunul dintre cei doi codevalmasi nu are individualizata o cota-parte din dreptul de proprietate.

Doamna avocat, daca in carte si talon exista trecut numai sotul, asigurarea nu poate fi incheiata pe alt nume.
Deci nu mai pot circula cu ea pana nu fac succesiunea sa înțeleg?

gi-jane2 a scris:

Doamna avocat, daca in carte si talon exista trecut numai sotul, asigurarea nu poate fi incheiata pe alt nume.

Din pacate ,asigurarea RCA nu poate fi incheiata pe numele unei persoane decedate.. Daca talonul si cartea sunt pe numele sotului, NU se poate incheia polita pe numele dv sau al altei persoane.
Olga Tanasa, Consultant asigurari
asiguratorul nu stie ca sotul a decedat, asa ca puteti incheia asigurare pe numele lui, asta va scuteste de a plati amenda in trafic, insa in cazul unui eveniment, nu va va despagubi