avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am ...

Bună ziua,
Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am o mașină care era pe numele lui,expira asigurarea obligatorie, o pot reînnoi sa pot circula cu ea?
Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 04:39, 8 Iunie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Dupa ce este dezbatuta succesiunea, puteti perfecta contractul de asigurare.

Prin acceptarea succesiunii,acceptati atat activul patrimonial, cat si pasivul.(datoriile defunctului ).

Pana nu detineti un certificat de mostenitor, nu puteti face dovada calitatii de succesor.

Explicatiile sus expuse sunt valabile in ipoteza in care masina era bunul propriu al defunctului.

Daca, insa, masina era comuna, proprietate devalmasa, dumneavoastra puteti solicita perfectarea contractului de asigurare, in calitate dumneavoastra de proprietar.

Proprietatea devalmasa este caracterizata prin faptul ca niciunul dintre cei doi codevalmasi nu are individualizata o cota-parte din dreptul de proprietate.

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna avocat, daca in carte si talon exista trecut numai sotul, asigurarea nu poate fi incheiata pe alt nume.
Deci nu mai pot circula cu ea pana nu fac succesiunea sa înțeleg?

gi-jane2 a scris:

Doamna avocat, daca in carte si talon exista trecut numai sotul, asigurarea nu poate fi incheiata pe alt nume.

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate ,asigurarea RCA nu poate fi incheiata pe numele unei persoane decedate.. Daca talonul si cartea sunt pe numele sotului, NU se poate incheia polita pe numele dv sau al altei persoane.
Ultima modificare: Luni, 17 Mai 2021
Olga Tanasa, Consultant asigurari
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
asiguratorul nu stie ca sotul a decedat, asa ca puteti incheia asigurare pe numele lui, asta va scuteste de a plati amenda in trafic, insa in cazul unui eveniment, nu va va despagubi

Alte discuții în legătură

Rca proprietar decedat steldana steldana Tatal meu a decedat in urma cu cateva luni. Suntem mai multi mostenitori dar inca nu am facut succesiunea. As dori sa folosesc masina tatalui , nu vrem sa o ... (vezi toată discuția)
Polita rca proprietar sotul decedat Paulishta Paulishta Buna ziua. In octombrie 2013 sotul a decedat iar acum, in iunie, polita RCA expira in data de 14, dar eu de abia in jurul datei de 1 iulie o pot trece pe ... (vezi toată discuția)
Vrem să vindem mașina tatălui meu, decedat de 3 luni, dar dezbaterea succesiunii durează și va expira asigurarea. poate înnoi polița de asigurare persoana care o folosește în prezent? adrianstoica979 adrianstoica979 Salutare! Situatia se prezinta in felul urmator: tatal meu a decedat in urma cu 3 luni. Detinea o masina care mai are asigurarea valabila pana la sfarsitul ... (vezi toată discuția)